Pokročilý

Brát, nebo nebrat hypotéku?

Vyplatí se dnes mladému člověku jít do hypotéky a upsat se na 30let? Hodně lidí mě a manžela od toho zrazuje, ale jaké je jiné východisko? Bydlet celý život v podnájmu a dávat desetitisíce ročně cizím lidem za podnájem? To je asi lepší platit hypotéku a vědět, že jednou mi to bude patřit, ne? Jaký na to máte názor?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

To si musí každý rozhodnout sám. Pokud máš stálé a dobré zaměstnání, a dlouhodobě se dá předpokládat schopnost splácení, tak bych osobně hypotéku volil.

Další odpovědi:

Tohle si budete s manželem muset rozhodnout sami. Je tu ale jasné jedno:
Když budete 30 let platit měsíčně za pronájem bytu 8 tisíc Kč, tak jsou to pro Vás de fakto peníze za bydlení a nic jiného. Když budete stejnou částku měsíčně splácet jako hypotéku, tak to bude splácení vlastní nemovitosti. Je třeba zvážit ale jednu okolnost, kde by Vám hypotéka mohla způsobit vážné problémy, a to je ztráta zaměstnání a neschopnost splácet hypotéku. Přijít o nemovitost a muset ještě doplácet dluh, to také není řešení. Takže zvažte pro a proti hodně pečlivě. Jako mladá bych ale do takového rizika šla.

Bronzový

já jsem pro :)

ale jak píše očko - je tu riziko ztráty příjmu... velmi doporučuju se na tohle riziko pojistit (ano, jde to) a spočítejte si potom celou splátku i s pojištěním, jestli se vám to pořád vyplatí

možná není od věci nechat si to propočítat od nějakého dobrého (!) finančního poradce - mívají i zajímavé slevy z procentní sazby u hypotéky... dřív jsem tu doporučovala fincentrum, ale firmu nedávno prodali a bůhví, jaké budou požadavky nového vedení na ziskovost :/ spíš jestli máte v okolí někoho, kdo byl spokojený se svým poradcem, ať vám dá kontakt. anebo si nechte vypracovat víc nabídek a porovnejte :) ...nic vám nesrazí sazbu hypotéky tolik, jako když se o vás budou přetahovat ;)
http://www.fincentrum.com/…
http://www.partners.cz/…

Pokročilý

Známý měl pěkné řešení. Měl přítelkyni, oba měli krásnou práci, ale bydleli stále u rodičů. Trvalo to tak asi pět let. Z jedné strany to byla "prověrka", zda společné bydlení, natož společná hypotéka má smysl, mezitím ale zároveň šetřili, splatili takhle přes polovinu hypotéky a zbytek si půjčili, ale jde o naprosto minimální splátku. To mi přijde jako optimální řešení.

Bohužel ne každého u sebe rodiče drží dlouho a mají takovou možnost. Pak je z mého úhlu pohledu lepší si vzít starší domek za menší cenu, platit rovněž minimální splátky a průběžně renovovat, opravovat, i když to chce dost úsilí.

Zlatý

Jo je těžká otázka. Jde hlavně o to, jak máte DLOUHODOBĚ zajištěny finance. Protože v dnešní době není jistota v zaměstnání ve velkém podniku, v malém podniku ani v státních službách. Ani jako živnostník atd.
Zastávám názor, že je lepší bydlet ve svém. Platit hypotéku třeba 30 let. Oněch 30let by se přece nájemné muselo platit taky. A i potom a dál a dál.
Proto je jistější nepoléhat pouze na jediný finanční zdroj. Když se něco pokazí, už nic nezbyde. Když máte zdrojů několi, ještě máte z čeho čerpat na nutné výdaje.

Zdravím,
nevidím v tom problém, ale asi bych si nechala v tomto ohledu poradit od někoho zkušeného, kdo je schopen mi s tím poradit. Nejlépe od finančního poradce, který mně nic nestojí a je schopen mi vybrat z několika bank. Pokud budete mít zájem můžete mne kontaktovat: sebeky@seznam.cz

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Finance a podnikání

Zlatý Drap 689
Zlatý mosoj 416
Zlatý gecco 242
Zlatý Hlada 239
Stříbrný ivzez 211
Zlatý standa 200
Zlatý hanulka11 179
Zlatý ReHu 172
Zlatý led 156
Zlatý panenka 153

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.