Božská částice – existuje, anebo je jen předpokládaná?

V jednom odborném článku pod sebou stojí 2 odstavce – první tvrdí, že tuto částici nemůžeme pozorovat, poněvadž se velice rychle rozpadá, avšak že můžeme sledovat z ní vzniklé částice a z nich vyvozovat vlastnosti původní částice. Jenže další tvrdí, že se jen předpokládá její existence. Co si mám vybrat? :D

Nejlepší odpověď
fcoop

Božská částice: Pokud je Vesmír odpovědí, co je otázka?

Higgsův boson
Tajemná částice, která dává ostatním částicím jejich klidovou hmotnost, skutečně existuje. Fyzikové analyzující data získaná urychlovačem LHC to nyní mohou tvrdit s dostatečnou jistotou. Účastníci semináře, na kterém výsledky prezentovali, je odměnili potleskem vestoje. A byly vidět i slzy dojetí.

http://www.ty­den.cz/rubriky/ve­da/veda-a-my/higgsuv-boson-uloven-urychlovac-lhc-poskytl-dukazy_239345­.html#.VBVywNKsVpM

Další odpovědi
Roman71

Co z toho vybrat?
Předpoklad, že se nějak dokáže existence částice dřív, než se rozpadne. Je to běh na dlouhou trať s nejistým výsledkem.

Myslím, že takový objev chleba nezlevní a kvalitu života lidí na zemi nijak neovlivní :)

huxa

matesax-byl bych moc rád, abys neuzavíral otázku během takto krátké doby, resp. takto se dovíš akorát to, co chceš slyšet (je tu jedna odpověď a jedna naprosto hloupá odpověď neodpověď)

Nemůžeme jej zatím zpozorovat přímo, ovšem máme možnosti vědeckých postupů, které nám dovolují potvrdit přítomnost něčeho, přestože to nemůžeme vidět. Dle hypotéz by přítomný Higgsův boson měl mít určité vlastnosti, vybudovali tedy urychlovač a zde jej zkoušeli vytvořit a následně sledovat, co se stane, jestli bude odpovídat jejich hypotézám, budou je mít podložené a tudíž bude daleko pravděpodobnější, že jejich hypotéza je správná.

Btw. k tomu levnějšímu chlebu-díky higgsovu bosonu by sis ten tvůj chleba mohl zlehčit, převést si ho mezi hvězdami na lodi s umělou gravitací a doma si ho ztěžit, takže by sis koupil 1kg bochník, vezl 1g bochník a doma sežral 10kg bochník. To už se vyplatí, ne?

fcoop

Postřeh,že objev H.b. chleba nezlevní,je určitě správný.
Dovedu si představit,že kdysi,když byla objevena Amerika,se pronášely totožné názory.

huxa

Ano, takové řeči většinou mají lidé, kterým fyzika; chemie nic neříká, o dotyčné problematice nic nevědí a jdou si pouze přímo za svým osobním prospěchem.