koval

Boural jsem zapůjčené náhradní vozidlo z autoservisu, co teď?

Dobrý den, mám takový zapeklitý problém, ale jistě jsou zde chytré hlavičky, které mi napoví ;) Dnes se mi stala dopravní nehoda, jejíž viníkem jsem byl já. Obešla se bez zranění, a řešili jsme ji pouze záznamem o dopravní nehodě.

Jenže, řídil jsem (já viník) auto, které mi bylo zapůjčeno autoservisem jako náhradní – za spravované auto, které mi bylo před dvěma týdny nabouráno. Vypsali jsme tedy záznam o dopravní nehodě – viník já, řidič já, majitel vozidla byl majitel autoservisu, a jeho pojišťovna „A“. Majitel „viníkova vozu“ tedy má u pojišťovny „A“ zákonné pojištění (povinné ručení), ale nemá havarijní pojištění. Jak nyní bude postupovat pojišťovna „A“? Bude uplatňovat náhradu škody na vozidle poškozené z tohoto zákonného pojištění, nebo to budu platit já jako řidič? A jak bude prosím uplatňovat náhradu škody na vozidle viníka (která byla větší)?

Děkuji Vám za rady :)

Nejlepší odpověď
mosoj

Co to je za autoservis, že nemá pojištěné vozidlo které zapůjčuje ?
Škoda na druhém vozidle bude hrazena ze zákonné pojistky auta autoservisu. Otázka je, jestli úhrada pojišťovny bude na opravu stačit. Pak bude chtít majitel doplatek.
Na zapůjčeném vozidle, které nemá havarijní pojistku bude hradit škodu jeho majitel nebo vy. Záleží jak to bylo smluvně domluveno.

Další odpovědi
zjentek

Co teď? Musíš jim káru vrátit. Tak, jak to je.

Dochy

Pokud se nepletu tak v podmínkách zápůjčky bylo, že při problémech budeš kontaktovat servis (majitele). A téměř určitě že k případné nehodě bude přivolána policie. Tak šup, už volej.

Burdisek

Jak tady někteří píšou, že se musí volat policie, je to nesmysl. U škody to platí až nad 100tisíc. U škody na majetku třetích osob to sice obecně platí, ale neplatí povinnost volat policii, pokud je ta škoda na vozidle, jehož řidič má účast na dopravní nehodě. V zákoně je psáno řidič – tam se neřeší vlastnictví vozu. Pro zájemce je to § 47 odst. 5 zákona o provozu na pozemních komunikacích.

V tomto případě je klíčové smluvní ujednání, které má mezi sebou servis a řidič a k čemu se zavazuje případně tam. Podle toho bych postupoval. Samozřejmě servis má vůči Vám nárok na případnou náhradu škody, která byla způsobena na jejich vozidle.

Mc Merkurion

… teda, půjčovat auto bez havarijka, to musí bejt spešl servis …