Plyšák

Přítele úplně nesnesitelně bolí záda dole v kříži už asi půl roku, měl by s tím zajít do nemocnice?

Přítele úplně nesnesitelně bolí záda dole v kříži už asi půl roku.Doma většinou sedí u počítače a do školy dojíždí na kole(teď 12 km tam a z5). Odmítá s tím jít do nemocnice,protože se domnívá,že je to normální (je mu 16) ,poradíte mi něco,co by mu pomohlo nebo by s tím měl vážně zajít do nemocnice ?
Děkuji

Nejlepší odpověď
Drap

Pomohlo by mu, kdyby se začal zřejmě pohybovat normálně a pokud ho bolí záda, zašel k lékaři. Žádná jiná rada mu nepomůže.

Další odpovědi
anonym

Samozřejmě, že musí k doktorovi – a čím dřív, tím líp…!!!
Musí absolvovat nějaká vyšetření (páteř, pánev) – tady nikdo netušíme, s čím má problém.
Pokud jde např. jen o vadné držení těla, pomůže mu rehabilitace – ale taky může jít o vážnější poruchu…
Prostě jej k lékaři ´dokopej´…
😉

marci1

Do nemocnice s tím rozhodně jít nemusí, ale návštěva jeho praktického lékaře by jistě byla dobrá volba. Lékař ho pošle na RTG, popř. na neurologii a zjistí se příčina bolesti. Nemusí to být nic, ale vzhledem k tomu, že je mu 16 let, bolet by to zrovna nemuselo. Raději jít k lékaři zbytečně, než … 🙂

da ny

Při bolestech bederní části páteře, zvláště pokud je tam lordóza či jiný problém
i „výrůstky“ je jízda na kole často dobrovolnou „sebevraždou“ :)!
Musel by sedět vzpřímeně: páteř, kyčle a stehna musí být v pravém úhlu.
V akutním stavu, při bolestech kolo vynechat.
Navštívit lékaře, zjistit oč jde, rehabilitovat = naučit se správné (uvoňovací a zpevňovací) cviky, měly by se stát pravidelnou součástí jeho života.
80% cyklistů v ČR jezdí na nevhodných kolech :(

huxa

Může to být stále růstová bolest, ovšem doopravdy nějak pomoci může až někdo po znalosti jeho těla-vyšetření, skeny, apod. (nemusí to být nutně doktor, stačí doktorské vzdělání), ovšem toto se může jen, když doopravdy do té nemocnice k doktorovi zajde, jinak může uškodit nečinnost, cvičení i další opakování normálních pohybů.

BlackTerry

Studuju fyzioterapii a říkám, že bolest v kříži se nesmí zanedbat. Může to mít mnoho důvodů – vadné držení těla, může ho to bolet i z toho počítače a i z kola, protože při jizdě na kole jsou záda ohnuta, hrudní kyfóza se oplošťuje a to má vliv na celou páteř, zatěžují se ostatní části zad. Určitě ať s tím zajde do nemocnice či za fyzioterapeutem, ten mu poradí, jaké cviky cvičit (většinou uvolňovací cviky na bederní páteř a lumbosakrální přechod). Pokud se to zanedbá, může mít nejen horší bolesti, které se pak těžko odstraňují, ale také se u něj může objevit svalová dysbalance, tj. že to má vliv i na ostatní svaly na zádech a bolesti se můžou objevit i tam a celá záda si rozhodí. Co můžu doporučit jako částečný laik, tak ať netráví moc času u počítače ani na tom kole a ať si místo kola jde radši třeba zaběhat. Prostě nebýt moc dlouho v zatěžující poloze pro záda.