jaymes

Bojí se bohatí hněvu chudých?

Otrokářští podnikatelé, exekutoři, lichváři, finanční podvodníci a podobná verbež. Bojí se, že jednou těm, které okrádali jednou dojde trpělivost a začnou je věšet na kandelábry?

Nejlepší odpověď
annas

Řekla bych, že zlo vychází z nedostatku dobra.Většina lidí poukazuje na chudobu a bohatství, ale málokdo rozlišuje, kdo je dobrý.

Nesprávně se traduje , že „zbohatnout se dá jedině krádeží“, „bohatí žijí na úkor chudých“, „peníze jsou kořenem všeho zla“ apod.

Kdo zná osobně lidi, kteří zbohatli vzhledem k svým schopnostem, svému myšlení třeba tím, že vytvořili nějakou organizaci či uskutečňují činnost, která zajišťuje práci ostatním, produkují to, co ostatní kupují atd. ví, že jsou to lidé v převážné míře slušní, nejsou lakomí, přispívají na charitu atd.

Ale je pravda, že mnozí získali bohatství nelegálně, mají strach, aby jejich praktiky nebyly odhaleny, musí své nečestně získané peníze skrývat. Lehce je získali, snadněji je mohou ztratit.

Ale tito jedinci se obávají kohokoliv, kdo na jejich praktiky poukáže a odhalí je. Často spoléhají na to, že i když jednají protizákonně, že někdy trvá dlouho, než spravedlnost zvítězí a podvod bude potrestán. Ale že by je někdo věšel, k tomu nedojde. Snad jen vězení…

enže je třeba na „zlořády“ poukazovat, nejen pojmenovat věci, ale i jedince. .
Vše závisí na tom, zda jsou či nejsou lidé lhostejní, jaký mají charakter, co považují za čestné, morální atd. Lidskost není všem vlastní atd.

Na kolik by nás příšlo morální vítězství??

Další odpovědi
setapouch

Ne, nebojím se, proč bych měl? To, co mám, jsem si vydělal poctivě.

Pláčeš dobře, ale na špatném hrobě. Nikdo z nich nedělá nic protizákonného. Pokud ano, podej trestní oznámení. Jestli se ti něco nelíbí, můžeš to změnit – od podání návrhu zákona až po kandidaturu do čehokoli.

gecco

Kolik ti je let?? – pět??
😁
Proč by se podnikatelé měli bát těch, jimž dávají práci?
Proč by se lichváři měli bát těcho, kdo si u nich půjčují?
Proč by se exekutoři měli bát těch, kteří své půjčky nezvládají splácet?
Ti všichni podnikají/pracují v souladu se zákony.)
Netuším, koho míníš „finančními podvodníky“
).
___
*) máš-li ale důkazy o podvodu (podvodech) či jiném protiprávním jednání a nepředáš je policii, sám se dopouštíš trestného činu…

Drap

Podívej se kolem sebe a lehce zjistíš, že nic nenasvědčuje tomu, že by se báli.

arygnoc

srandujete?

kedy čechom (slovákom) došla trpezlivosť?

;-Q

ivzez

Nebojí.

  • —–—–

Otázku bych formulovala jinak, protože

  • z uvedených kategorií ani jednu nevnímám jako „bohaté“
  • kategorie bych oddělila:

(1)
Otrokářští podnikatelé se budou k zaměstnancům chovat jako k otrokům,
protože jim to zaměstnanci sami dovolí (podnikatelé si mohou dovolit jen
to, co jim dovolí zaměstnanci).

(2)
Lichváři ani exekutoři nikoho neokrádají.

Lichváři půjčují za předem jasně daných podmínek.
Není jejich chybou, že na to lidé přistupují.

Exekutoři plní svou povinnost – vymáhají pohledávku pro věřitele.
Kdyby dlužníci řádně spláceli, exekutoři by se neuživili (neexistovali by) …

(3)
Okrádají zloději, někdy i podvodníci a podobná verbež …

  • —–—–

Problém je podle mne v legislativě, která umožnila, aby

z pokuty za jízdu na černo (necelá tisícovka) po 10 letech bylo 17–18 tisíc

nebo

děti po odchodu z dětského domova začínaly s exekucí (kvůli poplatkům za odpad)

a podobné „lahůdky“.

Je mi jasné, že ten kdo je v exekuci, vnímá situaci jinak,
ale podle mne za exekuce nemohou lichváři ani exekutoři.

———
Nedostatek dobra, který zmiňuje Annas, nevidím jako obecný problém, protože
se týká jen určité skupiny lidí (podle mne menšiny, na kterou je asi „lépe vidět“).

Mám dojem, že jsou tak psány i zákony. Málokdo si asi při jejich tvorbě představí, že/jak je někdo překroutí, ohne či zneužije, aby se obohatil na něčí úkor.

Přestože lze mít k (některým) zákonům výhrady, jsem ráda,
že v parlamentu sedí lidé, kteří věří (alespoň se to domnívám)
spíše tomu dobrému, co v lidech je …