Shainy

Bochníky chleba – slovní úloha

Velký bochník chleba má hmotnost rovnající se třem čtvrtinam své hmotnosti a polovině hmotnosti bochníku malého, jehož hmotnost se rovná čvrtině hmotnosti velkého bochníku a 0,5 kg.Kolik malých bochníků váží jako 10 velkých?

Nejlepší odpověď
anonym

Na to nepotřebuješ žádnou rovnici. Jedna čtvrtina velkého bochníku je zároveň polovinou malého a my víme, že ta polovina malého váží 0,5 kg. Takže malý bochník kilo, velký 2 kila,(neboť 4× 0,5kg). Deset velkých váží 20kg, vyvážíš je dvaceti malými. Za dvě minuty nemáš co řešit. Dvacet malých bochníků.

Další odpovědi
kazisvět

Výpočet v jednoduché trojčlence:

V = 3/4*V + 1/2M
M = 1/4*V + 0,5

M = 1/2*M + 0,5
M = 1 Kg

1/4*V = 1/2*M
V = 2*M
V = 2 Kg