Zaibatsu

Bílý šum by měl být schopen zakrýt lidský hlas. Pokud si pustím bílý šum do repráků, nebude mě možné odposlouchávat?

Bílý šum by měl být schopen zakrýt lidský hlas a tím znemožnit odposlech. Pokud si teda pustím bílý šum do repráků, nebude mě možno odposlouchávat? Nechápu totiž, proč generátory bílýho šumu stojej +7000, když by to vlastně mělo bejt rozladěný rádio…

Původní dotaz
Bílý šum a odposlech.

Zatim jsem získal odpovědi těch, co se o existenci bílýho šumu dozvěděli před pěti minutama z googlu. Rozladěný rádio, vysílačka nebo televize produkujou bílej šum, stejně jako do určitý míry některý nástroje a zařízení.

Odpovědi
orwell

S tím znemožněním odposlechu šumem bych si nebyl tak úplně jistý. Ono je totiž možné „vytáhnout signál ze šumu“ i v případech, kdy šum znatelně převyšuje užitečný signál. Matematická teorie tohoto procesu byla publikována již v 50tých letech min. století. Tu knihu bych ještě někde měl mít. Dost mě to tenkrát překvapilo. On totiž ten signál ovlivní pravděpodobnostní rozdělení šumu a toho se dá využít. Pamatuji se na předmět „Teorie náhodných procesů“, kde se podobné věci vyskytovaly, ale mnoho si z toho už nepamatuji. Vím jen, že to byl matematický mazec jako hrom. Jelikož technika pokročila, předpokládám, že i ucho Velkého bratra bude dokonalejší.

Kepler

Bílý šum je „trochu“ něco víc, než rozladěné rádio.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/B%C3%ADl%C3%BD_%C5­%A1um

gecco

Bílý šum je schopen zahltit prostor ´hlukem´, takže ano, za určitých podmínek může ztížit případný prostorový odposlech…
😉
Ale co má bílý šum společného s „rozladěným rádiem“ tedy netuším (bílý šum je definován jako zvuk, který má v celém vyzařovaném spektru stejnou intenzitu)…
😉

led

Na zakrytie ľudského hlasu je lepšie použiť tzv. farebný šum, najlepšie ružový šum https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/R%C5%AF%C5%BE­ov%C3%BD_%C5%A1um
Biely šum je relatívne harmonický, používa sa napríklad na uspávanie
„Biely šum je definovaný ako nekorelovaný stacionárny náhodný proces s rovnomernou výkonovou spektrálnou hustotou“
http://www.sen­zorika.letecka­fakulta.sk/?q=no­de/218
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/B%C3%ADl%C3%BD_%C5­%A1um

Druhy šumov:
http://www.ki­wiki.info/index­.php/%C5%A0umy_v_e­lektronick%C3%BDch_sys­t%C3%A9moch
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Barvy_%C5%A1u­mu

ps. chodím na audio meranie aj s týmito druhmi zvukov takže nielen Uncle Google

mosoj

Ještě existuje také hnusnej šum. Ten mám v uších již dlouho nikoliv 5 minut. A nemohu odposlouchávat ostatní lidi.

led

mosoj, kozmické zvuky, šum sprevádzajúci tinitus je naozaj nepríjemný.

led

Kepler, pozor na medzery v odkaze
váš odkaz je: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/B%C3%ADl%C3%BD_%C5­%A1um
doporučujem po vložení odkazu pokračovať vložením jedného prázdneho znaku „medzera“, alebo stlačiť Enter. až vtedy sa odkaz ak je na dvoch a viac riadkoch uzavrie. (máte medzeru wiki/ B%C3% medzi / B

Zaibatsu

Myslel sem ty první dva experty. To nic nemění na tom, že chápu, že to teoreticky funguje, zajímá mě spíš, proč za to někdo platí 7 000,–, když jde o stejnej zvuk jako z rozladěnýho rádia a jestli jsem prakticky schopen to z těch repráků dostat.

gecco

Milý experte – víš, jak funguje ekvalizér?? (nebo aspoň ´blbé´ výšky-basy)??
Pokud ano, vysvětli mi, jak s jeho použitím zachováš totožnou intenzitu celého spektra vyzařovaného zvuku toho „rozladěnýho rádia“…
😁
Šmarjá…
😁
__________________
Nejde jen o to, dostat to z repráků (i když ani to není tak ´prosté´), primárně to musíš dostat z nějakého generátoru do těch repráků…
😁

led

:)