Niikii

Bible-genesis-povinná četba

DObrý den,vím,že sem moje otázka asi nepatří,ale vůbec si s tím nevím rady.Musím do úterý odevzdat povinnou četbu a tou je genesis.Musíme si vybrat 3 příběhy z genesis,napsat děj,kompozice,ja­zykový plán,strukturu díla :( Jelikož jsem dost zaneprázdněná,vůbec nestíhám bibli přečíst,natož ji takle rozepsat,moji spolužáci na tom jsou stejně,ale ti aspoň namají tak špatné známky z češtiny jako já,takže to potřebuji jako sůl.Na internetu nic není,je tam jen děj,který zvládnu,ale ty plány(jazykový,kom­poziční,atd) tam nejsou :( Nemáte to někdo vypracované,nebo alepson nevíte,kde to sehnat?Děkuji
Doplňuji:
Těmi plány myslím,že musíme vypsat-anafora,metafo­ra,epigram,atd atd :) Porblém je v tom,že už jsem 2 příběhy přečetla,ale neumím to vypsat a nevím jak to najít :( například epiteton nebo kaligram,…Nevíte prosím?

Nejlepší odpověď
Terryle

Můj názor: Pokud je učitelka aspoň trošku co k čemu, tak pozná, že jsi úkol nedělala sama. Být učitelkou, poznám, co žák udělal sám a snažil se přitom, nebo co si stáhl z Internetu. A určitě bych líp ocenila slabší, ale vlastní práci, než perfektní staženou.
Mnohem líp uděláš, když si tu Bibli otevřeš /třeba tady http://www.bi­blenet.cz/app/bi­ble/Gen/chapter/1 / a přečteš si pár kapitol. Opravdu to jde rychle a čte se to celkem snadno. Jsou tam kratinké příběhy, jako vyhnání z ráje / http://www.bi­blenet.cz/app/bi­ble/Gen/chapter/3 /, Kain a Ábel / http://www.bi­blenet.cz/app/bi­ble/Gen/chapter/4/ nebo potopa světa / http://www.bi­blenet.cz/app/bi­ble/Gen/chapter/7/.
Co myslí učitelka rozepsáním kompozice a jazykovým plánem, to fakt netuším – to musíš vědět Ty, asi už jste někdy podobné rozbory dělali.
Poradila bych Ti, abys zítra probrala se spolužákama, co si asi učitelka představuje pod tou kompozicí a jazykovým plánem. Až přijdeš ze školy, uvař si horkou čokoládu, sedni k počítači, přečti těch pár kapitol /otázka cca půl hodinky/ a zkus o nich něco napsat. Určitě to nějak zvládneš :o)

Další odpovědi
Andělé

Také jsem si na začátku rozborů knih nevěděla rady. Asi jsi v prváku a tak Ti poradím: jistě si máte vybrat do maturity 20 knih a to není opravdu sranda. Ted je začínáte postupně rozebírat.Neotálej a plně se tomu věnuj,at vše v klidu stihneš a nepřipravíš si jen nervy.Jedna zásada je,že pokud ve škole nerozumíš tomu,co po Tobě p.učitelka chce,ZEPTEJ se jí hned.Podívej,kolik času si tím ztratila.Každá škola rozbory nedělá stejně. Princip je stejný,ale rozbory se trochu liší.
Zde máš vysvětleno,co je kompozice:
http://hantin­ta.blog.cz/0707/kom­pozice-literarniho-dila-kategorie-casu

Státní maturita je jiná,já maturovala letos a na netu jsem nesehnala rozbory knih v této nové podobě.A tak jsem sama vypracovávala a hodně čerpala z knih,které jsem si k tomu nakoupila.Hledala jsem veškeré významy,kterým jsem nerozuměla,abych vůbec pochopila,co po mě chtějí.Moc mi pomohly,oproti netu,nedám na knihy dopustit.Vše vám ale ve škole vysvětlí.
Rozborem knihy bys měla zcela zvládnout pochopit děj,co tím autor chtěl říct,téma,jakým jazykem knihu psal(nauč se co znamenají všechny jazykové prostředky,pak pochopíš,jakým jazykem autor psal.Např.co je to matafora,anafo­ra,epigram-museli jste to veškole psát do sešitu a pokud ne,zadej si všechny názvy do goolu).Dále něco o atorovi,o jeho době v jaké žil,v jaké formě bylo dílo napsáno,tzn.bud v er-formě nebo ich-formě,jaká je aktuálnost díla v dnešní době apod. Je toho spoustu,nemá cenu Ti psát vše,protože na vaší škole se můžou rozbory lišit.Musíš si to prostě zjistit.
Na začátku to není žádná sranda,proto si v první řadě vyhledej(vygoogluj-najdeš tam i epiteton,kaligram apod.) vše,čemu nerozumíš,ptej se hl.ve škole,tím pochopíš,co je co a po přečtení textu už budeš vědět.Jak psala Terryle,text není vůbec dlouhý a právě tím čtením vše pochopíš.Musíš si ten čas udělat,nic jiného Ti nezbyde. Važ si,že nedoděláváš školu se dvěma dětmi jako já,to teprve bylo časo málo.
Neboj,každý začátek je těžký,ale když se s tím popereš,budeš hodně mile překvapená…
Přeju Ti,abys vše zvládla,hodně štěstí! 🙂

tom004

Možná by bylo nejlepší,sedět místo u počítače u knihy a studovat.Dobrou­ noc.

Reuef

spis mi prijde v dnesni dobe divny davat Bibli jako povinnou cetbu…

Terryle

Myslíte? My četli biblické příběhy i na základce. Je to součást starověké literatury jako Homérovy eposy a cokoli dalšího… prostě součást všeobecného přehledu a základního vzdělání. Člověk by myslím měl vědět, kdo to byl Noe nebo Adam a Eva, bez ohledu na to, zda věří nebo ne… podobně, jako by měl vědět, kdo to je Odysseus.

Andělé

Terryle má pravdu.Bez ohledu na to,zda člověk věří,či ne,patří Bible k základnímu vzdělání.Je to součást historie,kterou bysme měli znát.