JájsemRaibek

Bezdrátová meteostanice – jak je to s vlhkostí vzduchu?

Zajímalo by mě, jak je to s vlhkostí vzduchu při mínusových teplotách. Meteostanice totiž neukazuje nic, jakmile je teplota pod bodem mrazu. Ať mi nikdo netvrdí, že při mínus. teplotách není žádná vlhkost vzduchu.

Nejlepší odpověď
mosoj

Pokud máš čidlo opravdu venku tak to je pravda !!!!!
při –5oC je v jednom kg vzduchu pouze 1,8 g vody ve formě vodní páry
při – 20 o C již jenom 0,74 g !!!!!

Hustota 1 m3 vzduchu při – 10o C je cca 1,342 kg /m3 . Budu- li uvažovat že
při –10 by mohlo být v 1 kg vzduchu 1,5 g vodních par tak přepočteno na 1,342kg to je 2,013 g vodních par v 1 m3 vzduchu (1,342 kg vzduchu)
Pak 2, 013 g z 1342 g je 0,15 % ( relativního)

0,15 % vlhkosti ti bude tvůj vlhokoměr vzhledem k jeho přesnosti ukazovat nulu !!!

Další odpovědi
Alesh

Spíš máš nějakou šitku, co to neumí. Naše měří vlhkost i pod nulou. Problém je nepochybně v tom, že pod nulou ti voda, co?… Zamrzá, takže je nepochybně potřeba měřit tu vlhkost tak nějak jinak, ale jak, to se mě neptej. 😉

cochee

Pod nulou samozřejmě je vlhkost vzduchu. Pod nulou sice voda zamrzá, ale je-li aktuální teplota vyšší než rosný bod vzduchu, je stále voda ve vzduchu ve formě plynu a nemrzne. Asi máš opravdu „slabou“ technologii měření vlhkosti.