MK44

Bezdomovci 2012–14

Na území Prahy je prý 4000 bezdomovců a za dva roky jich má být 6000. Loni jich 25 zemřelo na podchlazení – přesněji: 25 z nás lidí umrzlo uprostřed hlavního města. Co si o tom myslíte?

Doplňuji:
Díky za všechny čtyři odpovědi k otázce.

Asi je pravda, že důvod bezdomovectví může být různý. Nevylučuju, že jsou jedinci, kterým takový způsob života vyhovuje. Nevím sice, zda právě takoví jedinci nepotřebují nějakou tu lékařskou (psychologickou) pomoc, ale překvapuje mě, jak počty těchto milovníků bídy stoupají. Že by nějaká nová móda? Spíš mě napadá, že chlapům, a většina bezdomovců jsou zřejmě muži, jejich ješitnost nedovolí na otázku odpovědět jinak, než že jim to vyhovuje, a ne „nemužně“ přiznat, že nevědí kudy kam z toho ven.
Pomáhat páchnoucímu alkoholikovi, který veškerou pomoc svěřepě obrací v niveč, je extrémně náročné. Straší mě možnost, že (téměř?) kdokoli z nás, bude-li po určitou dobu vystaven bezdomovskému životu, překročí nějakou mez, za níž neodvratně propadně alkoholismu a onomu odmítavému, krátkozrace kořistnickému vztahu ke světu a pomstychtivosti vůči lidem, kteří si žijí na jiné úrovni společenské důstojnosti.
„Zmrzlého cikána“ jsem neviděl. Možná proto, že cikáni více drží pohromadě, byť třeba ze vzdoru proti většinové společnosti, a nikoho ze „svých“ zmrznout nenechají. Možná proto, že stát ze strachu před obviněním z rasismu vynakládá na rómskou otázku tolik, že mu nezbývá na… na „své“? Odpovědět může toliko ten, kdo má k dispozici čísla.
Shodou nešťastného osudu může kohokoli z nás potrefit cokoli, život je svinstvo. Ale co je stát, společnost, lidi, kde v takovém neštěstí umrzneme v roští nebo v koutě u zdi. -iv- píše o své „minipomoci“. Je to pomoc, zájem o člověka, a sluší se za ni poděkovat. Kdo má jistotu, kdy že ho taková pomoc nemůže zachránit před omrzlinami? Na druhou stranu je zjevné, že „průměrný občan“ nemůže sám tuto problematiku ani organizačně ani svými zdroji řešit. Bohužel, jsme-li správci veřejných zdrojů, máme na bedrech důležitější záležitosti, než život nějakého individua či financování hrdinů ochotných se pomoci věnovat. Jen namátkou: cyklistickou stezku za milión, Pandury z Rakouska nebo, vemte si, sehnat bizóní kůže do VIP prostorů na stadionu..... Nemáme snad plné ruce se tou rvačkou protáhnout, něco si urvat, nebo aspoň nepřijít o flek?
Skončím u citátu jakéhosi politika – umělce, který tady vhodně uvedl barbakan. Nevím, proč se mi vybavil podobný citát datovaný do doby Klementa Gottwalda: „Když se kácí les, létají třísky“. Zakládat anketu, který z nich je horší nebo jak dalece je sociální či humánní společnost, v níž taková prohlášení veřejných činitelů projdou, raději nebudu…

Nejlepší odpověď
venkovan

S bezdomovci a nebo s jejich pelechy se občas při práci setkávám. Jsou mezi nimi ti, kteří se stali bezdomáči shodou nešťastného osudu, ale ti, kterým tento stav vyhovuje.
A je jedno jestli jsou v Praze nebo někde v Kotěhulkách.
Myslím, že pokud žijete v Praze a prolezete si lesy a křovinaté plochy okolo centra a větších městských center, najdete takových pelechů mnoho.
Co tomu říkám – je třeba znát případ od případu. Potřebnému kdo se chce z toho vyhrabat pomoci a nenechat se vydírat flákači.

Další odpovědi
briketka10

v dnešní době je to neslýchané, když jsem žila v Praze vídala jsem na ulici /jen žebráky/ o ty se starala organizace Beznaděj a jiné, teď na tyto organizace údajně nemá vláda peníze, nebo je i zavírá, lidí bez domova je čím dál tím víc, je větší bída..kdo ví kdy my se na té ulici ocitneme a umrzneme..viděl jste někdy zmrzlého cikána ??
Doplňuji:
ještě chci dodat, že je spoustu prázdných budov, kde by mohli bydlet..místo toho ale vláda mrhá peníze na nesmyslné projekty do vzdělávání těch cikánů, kteří o to nestojí, nebo do jiných..

anonym

Je mnoho charit. Napr. Armada spasy ma po cele republice 32 " domovu " pro bezdomovce. Pomoc je jim nabizena, ale ve vsech charitach jsou nastolene rady. A ty se musi dodrzovat.
Samozrejme ze se nikdo z nas na ulici nenarodil , a prsto mame bezdomovcu mraky.
Bohuzel jsou ale i taci, kteri pomoc odmitaji.
Je to jejich volba. Ne kazdeho tedy lituji.
Ja jim nosim obleceni, ktere bych vyhodila. Takova mini pomoc.

  • iv-

anonym

To je daň demokracie,jak kdysi prohlásil jeden z politiků a umělců!