Nykki

Běloun-Úloha (dělitelnost přirozených čísel)

Zdravím,
mám takový problém… Jelikož se budu muset každou chvíli rozhodnout na jakou střední školu jít (zřejmě to bude gymnázium,kam mě všichni radí abych šla) tak už se učím v nudných chvílích na přijímačky… Nuž dneska jsem úplně mimo,ale to je jiný příběh… Potřebuji poradit s touto úlohou:
Dvě auta odvážejí z téhož pole řepu do cukrovaru.Obě jezdí stejnou průměrnou rychlostí.Auto s mechanickým vyklápěním potřebuje na cestu do cukrovaru a zpět 15minut,auto,které nemá mechanické vyklápění,potřebuje na tutéž cestu o 6 minut déle. Obě auta vyjedou ráno současně. Kolikrát se setkají na poli za směnu (8 hodin)?

Existuje nějaký rychlejší způsob než pořád sčítat 15 až do čísla 480 a sčítat 21 až do čísla 480 a potom najít společné násobky,zřejmě existuje,ale vůbec nevím jak na to..

Za jakoukoli odpověd' předem děkuji..
Doplňuji:
*kam mi všichni radí abych šla

Nejlepší odpověď
bolak

15=3*5
21=3*7

První setkání tedy nastane po 357=105 minutách.

A protože jsou v tu chvíli – po těch 105 minutách oba náklaďáky zase na poli, nastává stejná situace jako na začátku směny, čili auta se znovu potkají až za dalších 105 minut (a po tom zrovna tak). To znamená:

  1. setkání – 105 minut
  2. setkání – 210 minut
  3. setkání – 315 minut
  4. setkání – 420 minut

Směna má 8hodin (480 minut) což znamená že pokud sem někde nudělal nějakou elementární chybu, tak by se měli na poli sektkat přesně 4×.

Další odpovědi
Alesh

No, ježíš. Typická úloha na nejmenší společný násobek. Jakmile ho najdeš, tak jím vydělíš délku směny, zaokrouhlíš toto číslo dílu a vyjde ti počet setkání. Není to tak těžké, ne?
Jinak na gympl jdi, nesebevědomých, i když schopných žen máme víc, než je zdrávo. Tak s tím koukej něco dělat. 😉