Lusy2106

Baví mě psát, chtěla bych se stát spisovatelkou, ale nevim jaká vysoká škola by mi vyhovovala. Našla jsem jednu výbornou

Jaká škola nebo obor by mě připravil nebo spíš rozvinul můj talent?

Nejlepší odpověď
quentos

Kdysi jsme řešili podobnou otázku s jednou mou učitelkou. Jednoznačně tvrdila, že spisovatel by měl studovat VŠ obor český jazyk. Čeština je totiž složitější, než se může na první pohled zdát, a každý spisovatel by ji měl ovládat co nejlépe (to si nevztahujte na sebe, není to narážka na úroveň té Vaší, píšu to jako obecný fakt). K rozvinutí talentu mohou dopomoci semináře tzv. tvůrčího psaní, které se při troše štěstí dají v nějaké podobě najít na každé VŠ.
Doplňuji:
upřesňující poznámka pro rejpaly, na většině univerzit se obor oficiálně nazývá „šeský jazyk a literatura“.

Drap: ačkoliv mnoho vynikajících spisovatelů se vskutku rekrutovalo právě z novinářů (namátkou Karel Čapek nebo Stefan Fatsis), obávám se, že žurnalistika rozvíjí psaní pouze jedním směrem, a to v novinářských slohových útvarech (zpráva, sloupek, fejeton…)

Další odpovědi
anonym

Není třeba žádných škol. Stačí mít talent!

Drap

Co třeba žurnalistika ?

Questman

Jak říká babarakan :D
Podívej se na nejúspěšnější světové autory, téměř nikdo z nich nemá vysokou školu v oboru lingvistiky, hodně těch nejčtenějších dokonce nemá žádnou vysokou školu. Opravdu stačí mít talent, pokud chceš být autorkou knih a máš v hlavě nápad který budeš umět prodat :) . Pokud se chceš ale psaním živit naplno tak je opravdu nejlepší volbou obor žurnalistika, protože se poté můžeš uplatnit také jako scénáristka nebo pracovat pro média, dokud tě neosvítí nějaký nápad a neprodáš pár bestsellerů. Vysokoškolský diplom z literatury, potažmo českého jazyka je tak akorát na vytření zadní tváře, pokud nechceš být učitelkou abys mohla učit další mladé studenty aby si mohli pořídit diplom z literatury aby mohli být učiteli a učit další mladé studenty..... inu, jak nám velí sovětskounijní vzdělávací systém 21.století ;)

Jsemtady

Doba se zmenila.
Dnes s tim jak se rozviji technika, temer kazdej ma nejake to zarizeni jako je tablet, chytrej telefon atp.
Muzes v pohode zacit psat a publikovat online.
Nemusis obihat nakladatelstvi, schanet mecenase.
Proste zacni neco psat a publikuj to online. Ty online eshopy s knihami ti umisti cokoliv. Treba
ze zacatku jen nejake povidky, uvidis kolik lidi zaujmes
a pak se pustis do neceho vetsiho a tvi fanousci uz
si to reknou. Navic z online publikovani mas vetsi %
ze zisku, nez u papiru. Mno a kdyz za sebou budes
mit neco napsaneho, tak si to nechas vydat na papiru.
Nejdulezitejsi je talent a napad. Originalita.
Skolu si vyber jaka te bude bavit a psat muzes uz ted.
Zacit rovnou psat te nauci nejvic.

quentos

*český