annas

Basama s fousama! Proč jsi blbý a pitomý jako pučtok?

Význam spojení? Proč je asi pučtok symbolem blbosti?
Doplňuji:
MartinoS – téměř správná poodoba slova je pučtok, eventuálně pucštok.

Nesprávný výraz, který se možná víc používá, je punštoch a punštok.

Nejlepší odpověď
kropitko

Tak já jsem se spíš setkala s přirovnáním chytrý,mazaný jako pučtok.....sou­vislost moc nechápu,jen bych napsala,že že pučtokem se čistili zbraně

Další odpovědi
vagra

Slovní spojení Basama s vousama neznám,ale u nás se říká Basama teremtete.
Původ spojení,ani přesný význam, se mi však prozatím nepodařilo zjistit.
Na rozdíl od slova Pučtok/pucštok/ – česky vytěrák.
Používal se kdysi k čištění-„pucování“-hlavní střelných zbraní./z němčiny-putzen stock-leštící tyč/
Symbolem se stal snad kvůli své jednoduchosti.

anonym

http://www.roz­hlas.cz/regina/slo­va/_zprava/175665

Martina S.

Taky už jsem hodněkrát slyšela, ale ne blbý jako pučtok, ale punštok.

iceT

Pučtok neznam,ale jak pise vagra,nase mamka pouzivala vyraz basoma(s O ) terentete.

annas

Kropítko, úvaha dobrá. Ale ještě kousíček…

kropitko

No nevím,nevím,souvisí s tím to basama s fousama?? Basama,to je kletí,s fousama,je myšleno jako ten pučtok,že je s fousama,ště­tinama??, Basama je z maďarštiny,že by nějaká souvislost,pučtok se používal již za rakouska – uherska,tak odtud…

Hm,,,tak jsem teď ještě koukla na bubcův odkaz,ten to asi vysvětluje nejlépe,,,
Vaše otázky mě matou a pak to melu páté přes deváté…a strašně se v tom zamotávám..