noen

Barva byt.domu – vybrána bez souhlasu majitelů bytů?

Zajímá mne,
zda se můžu jako majitel bytu v os.vlast. bránit proti rozhodnutí,které bylo učiněno k rekonstrukci bytového domu.
Rozhodnutí provedl předseda SVB,bez projednání s ostatními vlastníky i bez jejich vědomí.
Jedná se o barevné řešení panelového domu v rekonstrukci.Na schůzi před rekonstrukci jsme řešili barvy parapetů,žalu­zií,zvonky…a k barvě fasády,nám bylo řečeno,že se sejdeme po výměně oken a dohodneme se.
Okna jsou vyměněná a dnes ráno nám začali dělníci natírat dům jím vybranými barvami.Navíc jsou to barvy,které nezapadsjí a neladí se sousedními domy.Vlastníci bytových jednotek si je nevybrali a většina nesouhlasí s odstínem i motivem.Jak se můžeme proti předsedovi bránit?Lze to i v tomto stadiu,nebo až po rekonstrukci?A jak.
Děkuji za pomoc.

Nejlepší odpověď
standa

  1. Počítejte s tím, že případnou změnu již jednou zvolené barvy si dodavatel vyúčtuje a Společenství ji bude muset zaplatit !!!
  2. Teoreticky pak budete moci tento ´vícenáklad´ uplatňovat jako náhradu škody po zmiňovaném předsedovi, ale bude to běh na dlouhou trať (žaloby o náhradu škody jsou vždy velmi složité)
  3. Pokud estetické hledisko nadřazujete výše zmiňovaným financím, tak pak postupujte OKAMŽITĚ.
  4. Doporučuji tento praktický postup:
  1. ihned požádejte*) dodavatele, aby dočasně přurušil stavební práce s tím, že mu v co nejkratší době předáte oficiální stanovisko o způsobu pokračování

*) je samozřejmě nutné, aby tuto žádost podala oprávněná osoba za Společenství, tedy někdo další z členů výboru; pokud žádná taková osoba není, pak bude nezbytné, aby na této žádosti o dočasném přerušení stavby byly podpisy nadpoloviční většiny vlastníků

  1. s odvoláním na vaše stanovy svolejte mimoř.schůzi shromáždění vlastníků, na které nadpoloviční většinou hlasů přítomných vlastníků schvalte žádoucí postup nátěru fasády.
  2. oprávněný zástupce Společenství pak nechť předá dodavateli novou objednávku na změnu díla.

5. Úplně jiné téma je pak CO uděláte s předsedou, zda jej pouze odvoláte a náhradu škody nebudete řešit a nebo zda jej budete žalovat…, to už nechám na vašem zvážení.