annas

Barva bílá, žlutá, červená, černá či kombinovaná? Považujete některou z barev automobilů za bezpečnější než jinou?

Podle časopisu Auto 5/2016.

1. Preferovali/ne­preferovali jste při koupi automobilu určitou „bezpečnou“ barvu? V čem vidíte přednost barev automboilů?

Nejhorší barvou je podle mezinárodních expertů tmavě šedá a podobné odstíny.

2. Souhlasíte s názorem expertů, kteří poklládají za nejbezpečnější tyto barvy:

  1. Britové – bílou
  2. Svýcaři – červenou
  3. Američané – červenou a kombinací červné s oranžovou
  4. Jiní – žlutou
  5. Za ideální považují experti kombinaci několika barev, nejlépe bílou, žlutou, oranžovou a červenou.

--
Přidá se ještě někdo? Děkuji.

Nejlepší odpověď
Drap

Barvu jsem nepreferoval podle bezpečnosti, ale z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že každá barva je za různých podmínek a různého prostředí vidět jinak a na jinou vzdálenost. Musím souhlasit s experty o kombinaci uvedených barev, Je to patrné třeba u sanitních vozů. Ty bývají vidět za každého počasí , téměř v každém prostředí na dostatečně velkou vzdálenost. Obdobou jsou však i jiné kombinace. Hasiči, Policie a podobně.

Další odpovědi
Lamalam

Na barvě nezáleží. Debil za volantem je nebezpečný i když bude mít auto oranžové s černými puntíky.

Kepler

Já pokládám za nejlépe rozeznatelnou barvu žlutou, nebo oranžovou. Bílá by taky šla, ale za sněhové pokrývky zcela zmizí. Ostatní barvy mi připadají příliš tmavé, zvláště za zhoršené viditelnosti, to i červená vypadá skoro jako šedá. Tyto barvy jsem však při výběru nepreferoval, rozsvícená světla jsou pro mně dostatečnou zárukou.

Kura

Nejhorší jsou stříbrný octavie. Za prvé jsou škaredý a za druhé nejdou vůbec vidět.

dubraro

Věřím průzkumu, který jsem před mnoha lety četl ve Světě motorů, že nejlépe je vidět auto bílé s barevnými doplňky.

Annabellee

Nejbezpečnější zbarvení automobilu si představuji následovně:
Přes celou šířku přední části kapoty černý nápis na bílém podkladu-např.:
„Automobil je smrtelně nebezpečný Vám i lidem ve Vašem okolí.“
Nad ním by se skvěla pěkná detailní fotografie z pitevny soudního lékařství s notnou dávkou bezpečné rudé barvy. Na kufr by už stačilo černě na bílém napsat něco jako: „Výfukové plyny zabíjejí ročně 10000× více obyvatel měst než kouření.“
Zbytek auta by byl černý, maximálně na dveřích decentně ozdobený křížkem s olivovou ratolesti nebo pro mladší řidiče lebkou a zkříženými hnáty. Pro prevenci škod způsobených rostoucím počtem automobilů na hlavu by to zajisté mělo stejně zásadní význam jako současná podoba krabiček cigaret.

mosoj

Z hlediska bezpečnosti, kombinace bílá – červená.

Bílá je dobře vidět za špatných světelných podmínek, červená zase za plného slunce.

Kdo tvrdí, že na barvě nezáleží, moc praxe nemá.

Klaproth

Na barvě opravdu nezáleží. Brácha jezdí u hasičů, jsou vidět a slyšet na kilometr a stejně mu do Tatry z vedlejší vlítnul pán v hráškově zelené škodovce.

Pruzkumnik

Já chtěl Pionýra v červené barvě
Ony Jawy se dělali hlavně v červené, prostě klasika
Ono s bezpečností je to ošemetné, když svítí světla nefunguje klakson, změnu směru musím ukazovat ručně
Ale nosím žlutou reflexní vestu
Akorád se bojím že se na mě bude někdo zezadu lepit, a jelikož pincek nemá brzdové světlo, tak mi zlikviduje zadek

tobby

Lamalam má pravdu jen v tom, že u debila za volantem na barvě auta nezáleží. Ale právě proto záleží na barvě našeho auta, aby si nás i ten debil včas všimnul. A proto je nejlpší barevný odstín žluté, který je vidět i na sněhu. Kdo nejezdí v zimě, nechť si pořídí auto bílé.

annas

Obrázek
Small, Car – Free pictures on Pixabay

ReHu

Kura, to přece nejsou jen Octavie. Stříbrných aut je teď všude plno.

Drap

Ještě mne napadla jedna věc v souvislosti s barvou auta. Je to údržba a jak na které barvě je nejméně vidět prach a špína. Z vlastní zkušeností s celou řadou barev mohu doporučit, ač se to zdá naprosto nelogické, barvu bílou. Bílá se nejlépe udržuje.

dubraro

Nejméně je špína (běžný silniční prach, ne bláto z pole) vidět na stříbrné.

Kepler

No, já jsem měl bílou škodovku a mám zkušenosti úplně opačné. Každý cákanec na tom byl vidět. A černá na tom bude asi stejně.

ReHu

Takže nejlepší bude maskáčová folie 🙂

Kepler

Jo, ale v barvách karnevalu v Riu! 🙂