Sandy

Bankrot Řecka?

Nejsem zrovna ekonom, tak by mě zajímalo, co by se s takovou zemí stalo. Co přesně by to pro Řecko znamenalo, jaké následky by z toho měly ostatní státy a jaké konkrétně pro ČR?

Nejlepší odpověď
mosoj

Já také nejsem finační analytik, ale o jednom jsem přesvědčen. Kdyby nešlo o euro nikdy by takovou pomoc Řecko nedostalo.
Takže jestli si někdo myslí, že by se to takto řešilo i u nás tak je na omylu.

Poloviční penze, poloviční platy, sociální jistoty v háji a něco podobného měnové reformě v roce 1954. Výčet toho nejzákladnějšího.

Pro ty kteří nepamatují měnovou reformu.

http://www.pa­metnaroda.cz/in­dex.php/anniver­sary/detail/id/46

Další odpovědi
anonym

Před lety to byla Argentina.Tam už prachy ani nestačili tisknout.To slavné utahování opasků tam skutečně začalo fungovat.Ovšem – tak jako vždy a všude to zaplatili(na formě nezáleží) ti slavní obyčejní lidé.Řecko? Dnes už tam jsou demonstrace.Až půjde-a půjde-do tuhého-oni jsou dost horkokrevní,že? Je pravda,že nebýt eura,bylo by to EU zcela ukradeno.A! Za Řeckem ve frontě už stojí další. No a u nás se to vyřeší jednoduše,každý z neších Vůdců zná recept.Tak jsem klidný.Vy snad ne?

standa

Když si přečteme pár článků od renomovaných ekonomů a pokusíme se jim věřit, tak:

  1. Řecko se bankrotu, nebo obdobné „události“ pouze jinak nazvané, stejně nevyhne
  2. EU nebo MMF může „problém“ pouze oddalovat (půjčky) a činí tak z ryze politických důvodů
  3. „problém“ lze řešit ´politickými´ rozhodnutími jako např.:
  1. odchod z eurozony
  2. nezbytná devalvace
  1. ale čemu se Řecko nevyhne je jednoznačné a drastické snížení výdajů ve veřejném sektoru (mzdy, důchody, dávky ap…)
  2. půjčky sice částečně vyřeší úrokovou politiku dluhů a rovněž i výši nákladů na správu dluhů…, ale problém s vysokými mzdami a veřejnými výdaji obecně by nepochybně zůstal
  3. a protože Řekové jsou horkokrevný národ a zmiňovaná ´nápravná´ opatření budou velmi bolestivá, tak lze očekávat velmi silné nepokoje !!!
  4. a ve frontě je Španělsko…, ale zde to bude ještě složitější, protože už dnes je zde vysoká nezaměstnanost (snad i 20%) a každá deflační opatření vyvolá téměř občanskou ´válku´ ☹

A co znamená pro Česko ?

Dalo by se opět filozofovat na desítky souvisejících témat, ale já se omezím jen na jediné (a tím vůbec nemyslím, že se jedná o to nejdůležitější téma…), a tím tématem je „(NE)SPRAVEDLIVÝ SYSTÉM SOCIÁLNÍCH DÁVEK VE VZTAHU K EKONOMICKÝM MOŽNOSTEM STÁTU“

A další paralely si může každý z nás najít sám…