Avatar uživatele
Sandy

Bankrot Řecka?

Nejsem zrovna ekonom, tak by mě zajímalo, co by se s takovou zemí stalo. Co přesně by to pro Řecko znamenalo, jaké následky by z toho měly ostatní státy a jaké konkrétně pro ČR?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? NickD před 5102 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
mosoj

Já také nejsem finační analytik, ale o jednom jsem přesvědčen. Kdyby nešlo o euro nikdy by takovou pomoc Řecko nedostalo.
Takže jestli si někdo myslí, že by se to takto řešilo i u nás tak je na omylu.

Poloviční penze, poloviční platy, sociální jistoty v háji a něco podobného měnové reformě v roce 1954. Výčet toho nejzákladnějšího.

Pro ty kteří nepamatují měnovou reformu.

http://www.pa­metnaroda.cz/in­dex.php/anniver­sary/detail/id/46

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

Před lety to byla Argentina.Tam už prachy ani nestačili tisknout.To slavné utahování opasků tam skutečně začalo fungovat.Ovšem – tak jako vždy a všude to zaplatili(na formě nezáleží) ti slavní obyčejní lidé.Řecko? Dnes už tam jsou demonstrace.Až půjde-a půjde-do tuhého-oni jsou dost horkokrevní,že? Je pravda,že nebýt eura,bylo by to EU zcela ukradeno.A! Za Řeckem ve frontě už stojí další. No a u nás se to vyřeší jednoduše,každý z neších Vůdců zná recept.Tak jsem klidný.Vy snad ne?

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
standa

Když si přečteme pár článků od renomovaných ekonomů a pokusíme se jim věřit, tak:

  1. Řecko se bankrotu, nebo obdobné „události“ pouze jinak nazvané, stejně nevyhne
  2. EU nebo MMF může „problém“ pouze oddalovat (půjčky) a činí tak z ryze politických důvodů
  3. „problém“ lze řešit ´politickými´ rozhodnutími jako např.:
  1. odchod z eurozony
  2. nezbytná devalvace
  1. ale čemu se Řecko nevyhne je jednoznačné a drastické snížení výdajů ve veřejném sektoru (mzdy, důchody, dávky ap…)
  2. půjčky sice částečně vyřeší úrokovou politiku dluhů a rovněž i výši nákladů na správu dluhů…, ale problém s vysokými mzdami a veřejnými výdaji obecně by nepochybně zůstal
  3. a protože Řekové jsou horkokrevný národ a zmiňovaná ´nápravná´ opatření budou velmi bolestivá, tak lze očekávat velmi silné nepokoje !!!
  4. a ve frontě je Španělsko…, ale zde to bude ještě složitější, protože už dnes je zde vysoká nezaměstnanost (snad i 20%) a každá deflační opatření vyvolá téměř občanskou ´válku´ ☹

A co znamená pro Česko ?

Dalo by se opět filozofovat na desítky souvisejících témat, ale já se omezím jen na jediné (a tím vůbec nemyslím, že se jedná o to nejdůležitější téma…), a tím tématem je „(NE)SPRAVEDLIVÝ SYSTÉM SOCIÁLNÍCH DÁVEK VE VZTAHU K EKONOMICKÝM MOŽNOSTEM STÁTU“

A další paralely si může každý z nás najít sám…

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek