bankovní záruka bianco směnkou

Dobrý den, může věřitel využít bianco směnku ke splacení zbylé části bankovního úvěru u podnikající fyzické osoby, když už použil v minulosti k částečnému vymožení dluhu jiné nástroje (soudem potvrzené)- exekuce, dražba a prodej nemovitosti dražbou, prodej movitých věcí, peníze z bank. účtů …?

Odpovědi
standa

Nejspíš se bude jednat o tzv. ´zajišťovací směnku´…

Zajišťovací směnka není primárně určena k tomu, aby jejím prostřednictvím bylo placeno. Má povahu zajišťovacího instrumentu a lze se tedy placení z ní úspěšně domáhat až potom, co nebyl náležitě splněn zajištěný závazek. Teprve pak lze uplatnit zajišťovací směnku.

V takovém případě je již na věřiteli, zda se rozhodne pro uplatnění práv podle smlouvy nebo zda bude vymáhat plnění ze zajišťovací směnky. A žádný právní předpis nestanoví pořadí vymáhání.

Stručně řečeno, poté, co dlužník svůj závazek řádně a včas nesplnil, může věřitel volit, jestli se bude domáhat uspokojení své pohledávky podle smlouvy nebo ze zajišťovací směnky.

Takže ano, směnku lze jako cenný papír použít (prodat) způsobem v otázce uvedeným a z výnos z prodeje této směnky lze použít ke krytí dluhu u původního věřitele.

Samozřejmě, že dlužník pak bude mít povinnost uhradit příslušnou směnečnou sumu novému věřiteli.