Monigue

Balady a romance-Neruda nebo Hálek?

Učíme se o Hálkovi a Nerudovi,máme o nich napsat kterou sbírku ,,udělali´´ společně.Na internetu píší že autorem knihy Balady a romance je Hálek a potom zase že Neruda,tak jak to je? ☹

Nejlepší odpověď
annas

Před chvílí jsem odpovídala. Oba dva jsou autory Balad a romancí. Když se to učíte,tak byste to měla vědět. Jde o stejný název,nikoliv společné dílo.Oba patří ke generaci májovců.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jan-neruda-x-vitezslav-halik
Doplňuji:
Jen dodatek. Hálkovy balady a romance vycházely za jeho života časopisecky a v souboru básní.Teprve mnohem později vyšly jako Balady a romance.

Další odpovědi
kapka

Podle knihy Literatura-přehled středoškolského učiva z edice Maturita napsal Balady a romance Neruda. S Hálkem se poznali na akademickém gymnáziu. Společně vydávali časopis Květy a oba pracovali v Národních listech. Více tam o jejich spolupráci není.

P.S. U Hálka /ať koukám jak koukám/ uvedeny Balady a romance v této učebnici nejsou, ale na netu se dá s určitostí najít, že je opravdu napsal. Kerberus má pravdu. Jde o dvě různé knihy a ne o spolupráci na jedné knize.

Kerberus

Kapko,máte pravdu.Jsem překvapená,že se studentka na Hálkovy balady a romance ptá.Ve většině učebnic se neuvádějí.Mnohem významnější jsou jeho Pohádky z naší vesnice,které na b. a r. navazují.
Většinou jde o náměty z vesnického prostředí,výjimečně z historie.

Navíc Neruda zaměňuje baladu s romancí.