baitrunner

co je to naviják baitrunner

Odpovědi
LuciJe

Tyto navijáky jsou oproti těm klasickým vybaveny volnoběžným systémem. Právě proto nesou anglické označení Baitrunner(y). Jsou opatřeny dvěmi na sobě nezávisle pracujícími brzdami. Pokud pracuje jedna, je automaticky vyřazena z provozu druhá. Ta první plní naprosto stejnou funkci jako je tomu u ostatních navijáků – slouží ke zdolávání a k tlumení výpadů ryb při jejich zdolávání. Bývá většinou umístěna na cívce navijáku, ale vyskytují se i modely, kdy je brzda vzadu.

Druhá brzda (tj. volnoběžný systém) se uvádí v činnost pohybem páčky, která je umístěna pod nohou navijáku. Nijak nesouvisí se zdolávací brzdou, má úplně jinou funkci. Slouží k nastavení odporu, který je kladen rybě při záběru. Je možné brzdu úplně povolit a umožnit rybě plout volně s nástrahou (cívka se bude protáčet), nebo ji třeba nastavit, aby šel vlasec z cívky jenom při větším odporu ryby a tím přispět k většímu proniknutí háčku vlivem napnutého vlasce do rybí tlamy (samozřejmě tak, aby ryba nemohla prut shodit ze stojanu). Knoflík či kolečko k regulaci tohoto volnoběžného systému bývá u navijáků s přední brzdou na opačné části navijáku. U modelů se zadní brzdou bývá umístěn otočný kroužek, který je hned nad klasickou zdolávací brzdou.

Zdroj: http://www.lov­kapra.com/view­.php?cisloclan­ku=2006012301