MK44

Bafuňář – co nového?

Prosím o etymologickou explanaci expresse bafuňář, optimálně diferentní od koncepce implikující derivaci z latinské báze bufo, potažmo z recentních forem buffone, buffoon (viz rok a půl staré http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/vite-kdo-je-bafunar-a-papalas , http://www.ptej­teseknihovny.cz/u­loziste/aba001/2007-2009/slovo-bafunar/?sear­chterm=bafu%C5%88%C3%­A1%C5%99) nebo ji potvrzující na základě novějších lingvistických studií.
(Žába na prameni? Ošklivý jako ropucha? Šašek? Něco jiného?)

😉

Omnibus expertis in antecessum gratias ago.

Nejlepší odpověď
annas

1. Slovník nespisovné češtiny.
Bafuňář – nespisovné slovo, hanvlivý výraz pro sportovního funkcionáře. Původ snad z anglického buffon = šašek, paňácal. Doloženo od r. 1940, původně jen ve veslování a lyžování.

2. Rejzkův etymologický slovník

bafuňář slang. ‘sportovní činovník’. Slovo
dost mladé (od 40. let), nepříliš jasné.
Snad od angl. buffoon ‘šašek, kašpar’
(Ma2) – mohli tak být sportovci nazýváni
rádoby činovníci, kteří jen parazitovali
na sportovních zájezdech a jiných
akcích.

--
3. Etymologický slovník od V. Machka.
bafuňář = sportnovní činovník ( především ve veslařství a lyžařství)¨, doprovázející výkonné sportovce na zájezd, činící organizační a jiná opatření. Od r. 1940 . původ – ang. buffon = paňáca, šašek.

4. http://dictio­nary.reference­.com/browse/buf­foon
Země původu:
1540–1550; dříve buffon buffone, což odpovídá buff-(expresivní základny; porovnat buffa obláček dechu, buffare na nafouknout, nafouknout něčí kontroly) ±jeden agent příponu «latinsko-o,–akuzativ ONEM – neupravený překlad.