pusinka50

Babička z Moravy dělala výtečné osmahnuté brambory omaštěné sádlem s česnekem a zapíjelo se to kefírem, umíte to někdo?

Je to jednoduché, ale recepty na netu se mi nějak nezdají. Určitě brambory s česnekem neprotřepávali , brambory byli krájené jen podélně na půlku a nebyli nijak poškozené. Tak jak tam dostat ten česnek?? A sádlem jen potřít pečicí papír nebo omastit každou bramboru zvlášť a při pečení obracet? Na jakém stupni el. trouby a jak dlouho?
Doplňuji:
Efchen, děkuju, ale těch receptů je velká spousta a každý jiný. Otázka zní, jak je počesnekovat rovnoměrně? Mně napadlo, jestli se brambory před pečením nepotřou rozteklým sádlem s česnekem? Ale česnek dlouhou tepelnou přípravou ztrácí chuť, tak nevím.

Nejlepší odpověď
Efchen

Hledala jsem to na netu a nasla jsem jen toto:
http://www.re­cepty.cz/recep­t/pulky-s-cesnekem-11094

Sama nevim,jak se to pripravuje,ale co takhle se zeptat nekoho z rodiny? Kdo jeste pamatuje,jak to babicka delavala…?

Další odpovědi
anonym

Pusinko50, takhle moje babička opékala uvařené brambory. Na pekáč nebo na pánev dala sádlo, na plátky nebo čtvrtky pokrájené uvařené brambory a posypala to zvrchu nasekaným česnekem. Zapekla, promíchala a nechala dopéct.
Dají se samozřejmě opéct i syrové brambory, ale tam bych ten česnek přidala až krátce před dopečením.

beer

Já to dělám dodnes a podle babičky tak,
že syrové brambory ve slupce dám na pečící papír, větší rozpůlím, ůplně velké na kolečka a malé jen probodnu vidličkou (aby nepraskly), osolím, malinko kmínu a peču do světlehnědé barvy (kolečka otočím). Na talíři omastím a přidám namačkaný česnek.
Jinou možností je hotové, horké brambory nejdříve vysypat do hrnce, omastit, přidat ten česnek, přikrýt pokličkou a protřepat. Teprve pak se servíruje.
Chutná samotné i bez kefíru !! )
Doplňuji:
Ještě k tomu – plech je suchý, papír taky, bez omastku. Ten se dá až pak a půlky brambor leží na slupce. Pozná se tak podle barvy na řezu jejich upečení. Otáčí se jen případná kolečka, jsou po jedné straně hotova dříve než půlky a proto je hotovo vše naráz. Podle mne jsou nejlepší malé, jen probodané brambory. Samozřejmě, jí se to celé i se slupkou – je lehce křupavá.
Jedná se o originání recept z Moravy. Dobrou chuť přeji !

manon

Tedy přesně nevím, jak vypadaly ty babiččiny brambory, ale já bych pekla ve slupce předvařené – z jedné strany – na vymaštěném plechu tak na 180 stupňů, potřela pak uprostřed pečení česnekem se solí a trochou mléka, otočila, potřela i druhou stranu a dopekla. Čas pečení – podle toho, jak moc by měly být dozlatova. 30–40 min. tipuji.
Doplňuji:
Přidám taky to, co chutnalo a chutná u nás a je to od babičky: Syrové oloupané brambory se nastrouhají na tenké plátky – jako okurky na salát. Promíchají se solí a kmínem a pečou se dozlatova v sádlem vymaštěném pekáčku a vrch taky omaštěný. No a ten kefír k tomu. Jo, to můžu :) Ty nezdravé kůrčičkové jsou samozřejmě nejlepší :)

www

Přesně stejný postup od Beera taky znám a používám. Jen bych pro úplnost ještě dodal, že se to peče dost zostra, přibližně teplotou kolem 200stC. A bašta převeliká 😁.

anonym

Pusinko, někdy zkus na plátky pokrájené syrové brambory dát na slabě vymaštěný pekáč, posypat solí, kmínem, cibulí nakrájenou na kolečka a kousky anglické slaniny (natrhat plátky). Zapeč, opatrně promíchej a nechej dopéct. Je to opravdová dobrota a s kefírem nebo podmáslím skvělá večeře.