Lukas88

Azbest v heraklitu?

Dobrý den, koupili jsme starší byt v cihlovém domě z roku 1958. Pod každým oknem je výklenek v němž je přizděný heraklit – bylo to kvůli tomu, aby bylo možné ho odstranit a instalovat litinové radiátory, které měly značnou hloubku. Předchozí majitel však používal akumulační kamna stojící na zemi, takže ve heraklit ponechal. Rádi bychom instalovali moderní radiátory, proto jsme chtěli heraklit odstranit a výklenek vyzdít klasickou cihlou, aby radiátory měly pevný podklad. V některých případech prý ale heraklit obsahoval azbest (záleží kdy a kde byl vyroben). Bojíme se jej proto odstranit. Volali jsme tedy na specializovanou firmu, aby ověřili zda tam azbest je nebo není – jenže to prý zjistí jen ze vzorku, který bychom museli zaslat. Takže by se do heraklitu stejně muselo zasáhnout. Neřešili jste náhodou podobnou situaci? Jak? Předem díky za rady a názory. Lukáš
Doplňuji:
To by tedy znamenalo, že na Wikipedii i v některých článcích o azbestu jsou špatné informace. Konkrétně na Wikipedii je totiž uvedeno, že heraklit = lignát a někdy prý azbest obsahoval.

Nejlepší odpověď
zzzzz

Heraklit azbest opravdu obsahoval, ale nebylo ho tam moc, když to přežili ti dělníci co ho tam zazdili, tak přežijete i jeho vybourání. Také jsme to nedávno na chatě bourali a dokonce jsme sundávali i ethernit ze střechy a žijeme:-)))

Je to dost o postrašení lidí, aby si to nechali udělat odbornou firmou a ta stojí majlant. Pokud by tam ten azbest byl ve velkém množství, tak by se vám při likvidaci stejně rozprášil po bytě, nepomůže, že by ho boural odborník.
Doplňuji:
Jeden druh heraklitu opravdu azbest obsahoval, vyrábělo se to jen chvíli, tak je nepravděpodobné, že to bude zrovna ten váš.

Další odpovědi
mosoj

Pokud se jedná opravdu o heraklit ( nadýchaná dřevěná vata spojená cementovým pojivem) tak ten azbest neobsahuje ani nikdy neobsahoval. Není důvod aby byl přidáván !!! Heraklit se používal a používá jako nízkoúčinná tepelná izolace ale se schopností akumulovat teplo a nosič omítky .

Viz. rozdělení stavebního odpadu ve sběrném dvoře. Heraklit je uveden v jiné skupině než stavební materiály azbest obsahující.

http://www.zdar­ns.cz/mestsky-urad/stavebni-odpady.asp

Doplňuji:
To znamená, že nikdo neví co je heraklit, lignát a lignopor.

Heraklit je silná deska z dřevité „vaty“ a pojivo je cement. Nevím co by tam dělal azbest. Heraklit není v žádném případě homogenní !!!
Viz.: http://www.ulo­zisko.sk/obraz­ky/690047/ima­ges_1_.jpg

Heraklit spolu s polystyrenem v jedné vrstvené desce se nazývá lignopor !!
Azbest také neobsahuje.

Lignátová deska je tenká kompaktní deska. Tady azbest význam měl, jako vláknina zpevňující desku. Dnes se používají skelná vlákna.

Definice lignátu :
Umělá ohnivzdorná homogenní jednovrstvá deska slisovaná za vlhka. Vyrábí se z portlandského cementu, nebílené buničiny, skelné vaty, vodního skla, azbestu a vápna.

honza19hk

heraklit může azbest obsahovat ikdyž velmi málo. Vybourání se nebojte,jen si vezměte respirátor aby se vám azbest nedostal do dýchacích cest. pak v tom problém nevidím.Pokud je v něm opravdu azbest tak je to nebezpečný odpad a na skládce za něj zaplatíte.

Petrovskalui

Myslela jsem si, že je to jednouché, ale potřebovala jsem sehnat někoho, kdo by nám zlikvidoval eternit ze starého domu při rekonstrukci v Brně. Podařilo se mi domluvit s firmou https://vyklizeci-prace-brno.cz/likvidace-azbestu-brno/ , která se na to v Brně zaměřuje a má na to speciální vybavení. Dokáží ho likvidovat bezpečně a ekologicky.