Thorax

Autorský zákon

Nejsem si jistý, zda neporuším autorský zákon, když mám program na počítači a pomocí tlačítka „print screen“ si udělám obrázek. Ten obrázek chci pak dále používat (publikovat na internet, seminární/diplomové práce). Zajímá mě, zda lze uvést pouze název programu a vše ok. Nebo takto vytvořené obrázky nelze využít

Nejlepší odpověď
Pájo

Myslím, že to berete za druhý konec.

Z hlediska autorského zákona je naprosto jedno, jak (a čím) uděláte kopii něčeho …třeba tou funkcí „print screen“ …nejde o ten program, co máte v počítači. Jde o to, abyste v seminární/di­plomové práci, na internetu ap. následně vždy správně uváděl zdroj (nebo autora) „ofoceného“ textu, obrázku, schéma, tabulek atd.

Pokud je to internetový zdroj, uvádí se celý odkaz (s datumem, kdy byla citace z odkazu provedena).
Např.:
28. Drug Information Online. Pill Identifier. [Online] Drugs.com , 2000–2011. [Citace: 25. 07. 2011.] http://www.drug­s.com/pill_iden­tification.html.

Takže neuvádíte ČÍM děláte kopii, ale ČÍ nebo ODKUD jste kopii pořídil.
Název programu můžete uvádět v případě, že s jeho pomocí vytvoříte např. nějaké schéma, 3D obrázek apod.

To pak pod schéma dáte např.
Zdroj: Autor. Vypracováno podle (15), (16), (33), (34), (35), (36), (37). Vytvořeno v Mindjet MindManager 9.

Způsob citace zdrojů se může mírně na jednotlivých školách lišit, proto se raději informujte u svého (budoucího) školitele práce.

Pokud se dotaz týká pouze soukromého webu, není forma citací nijak zvlášť striktní, ale uvést původního autora je vždy slušností.

Další odpovědi
huxa

Většina herních studií toto bere jako reklamu (dokonce i špatná reklama je reklama) a jsou za takové lidi rády, ještě závisí na vydavatelích, např. Electronic Arts tuto reklamu nemá rádo a lidem nepovoluje natáčet videa z The Sims.
Teď z praxe:
Na seminárkách by mělo stačit pouze uvést zdroj,
na internetu bys ani to nemusel dělat (nicméně asi obrázek budeš chtít nějak popsat), v nejhorším případě ti ho někdo zmaže/napíše e-mail s žádostí o zmazání.

Bedy

Název programu je zpravidla uveden v záhlaví, takže by neměl být problém.

anonym

Kdybys nebyl tak zbrklý (v uzamknutí otázky) a povrchní v jejím vkládání, snadno bys seznal, že zrovna před 4 dny se to probírala metodika citací u seminárek, bakalářek, diplomek apod. – viz odkaz:
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/odkaz-na-wikipedii-pri-pouziti-harvardskeho-stylu