Sabisek

Autorské právo při vkládání textů a obrázků do mých dokumentů.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak to je s autorským právem, když vkládám texty a obrázky do mých dokumentů. Uvádím k nim citaci. Jak se na tohle autorský zákon vztahuje? Děkuji moc.

Nejlepší odpověď
A.d.a.m.

Dost záleží pro jaké účely je tvůj dokument tvořen. Za určitých okolností se můžeš vejít do zákonných licencí (zpravodajská či citace) a opravdu si vystačíš s uvedením řádného zdroje.

Pokud tvůj dokument nezapadá do žádné ze zákonných licencí a použiješ v něm cízí dílo, nebo jeho část, bez souhlasu vlastníka licence, autorský zákon se na to dívá jako na porušení autorských práv. A je opravdu jedno, zda uvedeš zdroj či nikoliv.

Má-li tvůj dokument komerční charakter byl bych velmi opatrný a snažil se používat díla, která jsou dostupná pod volnými licencemi.

V dnešní době i v ČR existují firmy, které pořádají hony na ty, kteří porušují autorská práva, týká se to zejména obrázků/fotek, a dokážou pěkně znepříjemnit život.

Další odpovědi
Krepy

No, řeknu to tahkhle. Vždy je vhodné a slušné na konec prezentace nebo dokumentu uvést zdroj. (I tady na odpovědi.cz uvádíš zdroj)