MilenaS

Autorská práva

Dobrý den,
dnes jsem se vyděsila článkem na Novinkách.cz o autorských právech na lidové písničky. Jsme občanské sdružení maminek a chceme v létě pořádat soputěžní den s táborákem. Mohu si u ohýnku hrát co chci nebo mám sepsat seznam písniček a žádat někoho o povolení a platit poplatky autorskému svazu? Určitě to bude akce bez vstupného a hrát na kytaru budou amatéři bez nároku na honorář. Předem děkuji za odpověď.

Nejlepší odpověď
arygnoc

znie to paradoxne, ale:

pred dvoma rokmi sme na miestnom kopci organizovali u príležitosti pálenia ohňov bubnovačku. Doťahali sme na kopec asi 30 bubnov a mládež sa na nich vybláznila.
A potom došiel účet od OSA za verejnú produkciu. Asi po troch mesiacoch sme to ukecali (no, zaplatila to obec, škrípajúca zubami).

Takže na rozdiel od Drapa by som sa staral. Asi by to chcelo sa s nimi kontaktovať a prerokovať to.
Doplňuji:
Bubnovačka prebehla v katastri obce Bruntál, teda v ČR.
A nie je to sranda, OSA ide tvrdo po poplatkoch, tak bacha.

Další odpovědi
anonym

arygnoc má, bohužel pravdu, ostatní jen hádáte.

  1. V odkazu ve zdroji máš platné znění Autorského zákona č.121/200 Sb.
  2. tady máš kontakt na OSA, především se zajímej o seznam užitých skladeb (zda je i ve vašem repertoáru):

http://www.osa­.cz/horn%c3%ad-menu/kontakty/ve%c5%99ej­n%c3%a9-provozov%c3%a1n%c­3%ad.aspx
(Pokud by se jednalo o národní písničky, trval bych na autorech, protože oni je jen zastupují, pokud by vybírali pro někoho fiktivního nebo neexistujícího, je to jasný podvod s bezdůvodným obohacováním).
Jednou z podmínek je i nahlášení předem, takže je vždy lepší se preventivně sichrovat, než pak čelit pokutám za obcházení zákonů.
webovky mají i info, vyplatí se konzultovat podmínky už dopředu.

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kdo-je-organizatorem-akce-a-mel-by-tedy-platit-autorske-poplatky-v-uvedenem-pripade

Drap

Nestaral bych se o to. Až kdyby nastal nějaký problém, což se domnívám že v tomto případě neude, tak bych to začal řešit. Nejlépe asi za pomoci právníka.

Deli

V tomto případě bych to vůbec neřešila…

anonym

Navrhuju přesídlit do země krále Miroslava. Tam se ještě zpívat může.
Konkrétně v tomto případěbude lépe hledat zemi zaslíbenpou jinde, než na východě. Naštěstí zatím takovéhle blbosti vymýšlíé SOZA, jen doufejme, že naše OSA nedojde k podobně nablblým závěrům.
Lidovky jsou písně lidové, čili za ty by měl autorský svaz platit lidem této země.

LiliDomi

Pokud jsou to LIDOVÉ písničky, tak se tím opravdu netrapte, protože lidové písničky nemají autora. Tudiž si MYSLÍM, že autorská práva nemají. Lidové písně totiž vznikly od neznámých lidí, proto některé písně mají stejný text, ale každý zná melodii jinak. Snad jsem Vám poradila. :)