Vasilcz

Arytmický přenos

Jaký je způsob čtení jednotlivých bitů u arytmického přenosu?
Doplňuji:
No mám vysvětlit způsob čtení jednotlivých bitů u arytmického (asynchronního) přenosu.

Odpovědi
Dochy

Prosím, lépe formuluj otázku. Pokusím se odpovědět, ale nevím jestli odpovídám na to, co potřebuješ.

Předpokládám, že myslíš asynchronní přenos (příklad sériová linka – RS232 – COM port počítače). Pro linku je definován formát zprávy, délka slova (pro PC zpravidla 8bit), rychlost přenosu (př. 9600bd), počet start a stop bitů (třeba 1+1), parita a klidový stav linky (log 1). Bez přenosu je na lince tedy „1“ perioda T je dána rychlostí. Přijímač čeká na změnu stavu na lince. Jakmile dojde ke změně 1->0, odstartuje čítač (0 po jednu periodu je ten start bit). Pak sbírá data v čase T+T/2, 2T+T/2, 3T+T/2, atd… až načte celé slovo vč. parity.

Tohle je nejjednodušší řešení. Další vylepšení mohou dělat víc odměrů v periodě aby odhalili případné rušení, mohou na základě časů změn upřesnit hodnoty pro časovač (předpokládá se, že frekvence vysílače a přijímače se může chlup lišit, chytřejší přijímač to tedy kompenzuje)

Dochy

Co prosím děláš za školu? Okolo uP techniky se pohybuju už nějakej ten pátek, ale pojem arytmický přenos jsem ještě neslyšel. Takže si buď někdo vymyslel nového termita pro sériovou linku, nebo se to týká něčeho jiného a čeho musíš vědět Ty. Také musíš vědět, zda Ti vysvětlení vyhovuje a stačí, nebo potřebuješ vědět něco jiného, či něco k tomu ještě dodat 😉