bolak

Armáda beranů, které vede lev, je silnější než armáda lvů, které vede beran?

Není to volovina? Ty lvi by přece toho svýho vedoucího berana hned rozsápali a pak by se vrhli na ty zbylý berany, který by si tam jentak bečeli a žužlali si vlnu a roztrhali by je na kusy.

Tuhle větu prones napoleon asi těsně před waterloo, ne?

Nejlepší odpověď
led

Pozrite sa naspäť do histórie, koľkokrát sa táto pravda prejavila v rôznych civilizáciách a krajinách.
Veľakrát si levy zvolili za vodcu barana a vládli ovciam sami.
Doplňuji:
A napríklad práve lev Napoleón ovládol stádo baranov – francúzsky národ – a tí šli za ním dobývať svet.

Další odpovědi
annas

Francouzský císař Napoleon Bonaparte byl před bitvou u Slavkova toho mínění, že „armáda beranů, kterou vede lev, je silnější, než armáda lvů, kterou vede beran.“ (Je zřetelné, za jaké zvíře se považoval on sám.) Jako autor bývá uváděn též Charles Maurice de Talleyrand-Périgord – http://cs.wiki­quote.org/wiki/Lev

Napoleonova strategie zvítězila nad početní převahou spojenců. Tato bitva se stala jedním z Napoleonových triumfů.

Lev se v prvé řadě považuje za vůdce a ochránce všech akcí, kterých se účastní. Tvrdohlaví berani následují svého vůdce – lva, který je krok před nimi a určuje taktiku.. Tak to bylo i v této bitvě.

Zatímco beran je chápán jako útočné a tvrdohlavé zvíře, ale když narazí na překážku, přímo se do ní pustí. Lev je překážkou, berani ji chtějí překonat. Takto by mohl vzniknout chaos…

Syd

Nesmíš myslet tak doslova na berany a lvy. Jasně že smečka lvů by roztrhala stádo beranů. Když je ale schopnej vůdce, kterej ovládá „voly“, uspěje spíš než „vůl“, kterej má potenciálně schopný bojovníky, ale bude je špatně řídit.

manon

Zajímavé zamyšlení to přináší, pokud se na tu otázku podíváme s ohledem na charakteristické vlastnosti podle zvěrokruhu :)
Doplňuji:
Je-li pravda, že Napoleon byl narozen 15. 8., byl to lev. A měl o sobě vysoké mínění. A velký komplex.
Třeba ten výrok myslel úplně jinak, třeba měl na mysli lví srdce :) a beraní zabejčilost a neústupnost :)