Aplaus pro pilota

Při dosedu letadla na zem se obvykle tleská, tak by mne zajímalo jestli to ten pilot vůbec slyší..?

Nejlepší odpověď
led

Nie, ale letušky mu to povedia.
Alebo letušky dvihnú telefonne sluchátko a pilot počúva, ale po dotyku so zemou nemá čas, má ešte veľa práce.
Doplňuji:
Ad fcoop,
možno budete prekvapený ale ten potlesk je bežný. Je to poďakovanie cestujúcich celej posádke, nielen pilotovi.
Bolo by trochu divné (úsmevné), keby cestujúci miesto potlesku dávali tringelt za služby…

Další odpovědi
Terryle

Dneska už to neslyší, přes ty superdveře toho asi moc slyšet nebude. Ale dřív, kdy do kokpitu bývaly normální dveře, to slyšet myslím mohli. Nebo si je koneckonců mohli nechat otevřené…
Jinak… tak přemýšlím, kdy jsem naposled slyšela lidi v letadle tleskat. Za posledních cca 5 let, kdy jsem letěla asi desetkrát, jsem potlesk nezažila ani jednou. Všecko standardní linkový lety po Evropě. Teda jednou jo, to jsme tleskaly s kamarádkou samy v celým letadle, protože jsme letěly poprvé samy a byly jsme z toho hrozně odvařené… :o} Jinak mám pocit, že většinou tleskají cestující na letech s cestovkama, pro které je létání něčím nezvyklým.
Fcoop: Myslím, že potlesk po náročném přistání /a když o něm ví i cestující, tak to fakt už musí být náročné/ není až tak neobvyklý. Pokud se tedy dá věřit líčením lidí, kteří takové vyhrocené lety zažili…
Doplňuji:
Dr. Axl: Pán je věštec nebo mystifikátor? :o} V prvním případě mnohokráte děkuji za ujištění, že se můj životní sen splní; v druhém případě upozorňuju ostatní, ať jeho výrok berou s nadsázkou. Tedy za předpokladu, že za pilota považujete držitele pilotní licence, nikoli někoho, kdo si jednou v životě sáhl na knipl…

Andělé

Fcoop,také jsem několikrát letěla a pokaždé jsme všichni cestující po přistání zatleskali a dokonce jsme někdy k potlesku zažili nádhernou hudbu.
Celé přistání na mě vždy mělo překrásný dojem a pocit vděku celé posádce,že nás v pořádku dopravila,byl opravdu přirozený…
Věřte tomu,že kdybyste tam také seděl,budete vděčností velmi rád tleskat…
Doplňuji:
Venkovan,cestující tleskají pilotovi za to,že je v pořádku dopravil na zem a mají z toho pochopitelně radost…

anonym

Potvrzuji Terryle (mimo jiné aktivní pilotka), že se převážně tleská na charterových letech, na linkových už jen po mimořádně rizikových přistáních. Potlesk je spontánní výraz cestujících a je pro celou posádku, ostatně moderní letadla už mají kamerový systém do kokpitu, takže lze sledovat dění na všech palubách.
ad fcoop, společně s led bych mohl namítnout, že to, že pravděpodobně nelétáš, ještě neznamená, že některé jevy neexistují.
Chce to trochu kosmopolitního nadhledu, ve světě se děje spoustu věcí,
o nichž jsme díky železné oponě, neměli ani tušení.
V odkazu máš reál z řeky Hudson, tedy žádný akční film:
Doplňuji:
ad Terryle, jen trochu optimistické nadsázky s vírou v naplnění tvého nadšeného koníčka.
Pro ostatní jsem se pouze pro zjednodušení dopustil úvahy, že držitelka licence se kromě soukromého zájmu podrobuje i různým školením se zkušenými instruktory a piloty, od nich přece lze pochytit postřehy z pilotní praxe, nemám pravdu?
A ty jako žurnalistka na volné noze a typická zvědavá (a zvídavá) ženská, ses tutově vyptávala a nasávala ten jejich „ajfr“.

Zdroj: http://techne­t.idnes.cz/pris­tal-s-airbusem-na-rece-a-zachranil-155-zivotu-katastrofa-se-zazracnym-koncem-194-/tec_technika­.aspx?c=A100110­_153018_tec_techni­ka_pka

venkovan

Tleskají pilotovi a nebo sobě radostí, že jsou zase všichni na zemi a v pořádku?

fcoop

Přijde mi úsměvná představa,že při dosedu letadla na zem se obvykle tleská.
To by mohli cestující,když dojedou na konečnou tramvaje, tleskat taky.
Pokud má let problémy a přežije se,těžko bude mít někdo náladu zatleskat si.
A pilotovi,pilotům by bylo srdečně jedno,jestli byli cestující tak uznalí a zatleskali.
To se dělá tak v katastrofickém filmu,ovšem piloti obvykle neslyší vůbec nic,jsou v bezvědomí,snědli obvykle něco špatného,vyhovují třeba ústřice.
S érem přistane obvykle nějaký skromný a sympatický chlápek,který létal jen na práškovacím letadle.
Ideální je,když se přistane na dálnici,letiště nepřijímá.

Je to nervák,ale dobře to dopadne.Uf.

Nevím s kým, a kam létáte.
Také jsem párkrát letěl,ale zřejmě ne kosmopolitně.
Netleskalo se.To tak bývá,když se standardně cestuje z místa A do místa B.
V otázce nebyla ani zmínka o problematickém přistání.

Ella

spíš neslyší, ale stewardky a stewardi to pilotům nejspíš řeknou :)
přijde mi to jako hezká věc, tleskat po přistání. My taky tleskali a všichni najednou nahodili takový veselý úsměv :)

fcoop – srovnávat tramvaj s letadlem letícím několik kilometrů nad zemí je docela od věci.
Pokud ve vašem letadle netleskali, tak tam nejspíš byli dost arogantní lidi…
Ono bezpečně vzlétnout, letět a přistát s několika set tunovým dopravním letadlem je umění, které vyžaduje praxi a vzdělání a porovnávat to se zastavením tramvaje může opravdu jen *** nechci říct jaký člověk…

led

Pre zaujímavosť, u nás v práci je bežné, že po absolvovaní cesty pri návrate domov šoférovi (šoférom) autobusu na poďakovanie zatlieskame. Je to určitá slušnosť.

Terryle

Ono by to tak být mělo – slovo poděkování nikoho nezabije a nezdrží. Byla jsem v Irsku a ve Finsku a v obou zemích je to normální – při vystupování kývnout směrem k řidiči a případně utrousit to „thanks“ nebo „kiitos“. Doma mi to pak dost chybělo, připadala jsem si najednou jako buran…

fcoop

Ella – v kterém století vlastně žijete? Doby,kdy letci byli hrdinové,kteří se statečně rvali s oblohou,jsou dávno,dávno pryč.
Srovnání letadla s tramvají – říká se tomu „humorná nadsázka“.

Pokud nevíte ,co to znamená,zkuste si to najít na Netu.

led – dík za střízlivý,rea­listický názor.
Tak to prostě dneska je.

Cesta letadlem už dávno není celoživotní zážitek, o kterém se vypráví za dlouhých zimních večerů.

Jinak – mnoho povyku pro nic.

Terryle

No, toho „zbožšťování“ letců se většina lidí myslím jen tak nezbaví – ono nejde o to, co pilot musí reálně dělat, aby letadlo letělo, ale o důvěru, kterou mu lidi chtě nechtě musej dát. Pokud řidič tramvaje zaspí, tak buď vykolejí, nebo se s někým srazí. V nějakejch 50–60 km/h. Dejme tomu, že aspoň polovina lidí má slušnou šanci, že přežije. Když udělá velkou chybu pilot letadla letícího kolem 800 km/h, nemá šanci skoro nikdo.
…a lidi mají tendenci si ty, kterým vkládají do rukou život, malovat jako hrdiny, kteří tu chybu neudělají. Z podobnýho důvodu mají myslím aureolu např. i doktoři.
Jinak, práci řidiče tramvaje jsem podrobně nestudovala, ale ten pilot tam toho přece jenom má víc. Ale jako nadsázka – budiž :}

Terryle

Dr. Axl: Myslela jsem si to. Jen si tedy nejsem jistá, jestli polooficiální potlachy u vína /v serióznějším případě u kafe/ lze nazvat školením :o} Jasně, při rozhovorech s lidma z oboru zvídavej člověk nasává spoustu informací. Ale dokud nejsou aspoň základní praktické dovednosti, které by ti je dovolily uplatnit v praxi, moc to nepomůže. No, bude-li mi v životě hodně přáno, třeba se to změní… /můj moudrý letecký rádce onehdá pravil, že ženské jsou buď dobré řidičky, nebo dobré pilotky, většinou ne oboje. Jsem příšerná řidička, takže mi zbejvá aspoň malej ždibec naděje… :oD

led

Je zaujímavé aké názory panujú na potlesk, pritom každý má svojim spôsobom pravdu.
Ten, kto pravidelne cestuje lietadlom ako my hromadnou dopravou do práce, už si bežný let ani nevšíma, čaká na otvorenie dverí a myšlienkami je už v práci.
Skupiny turistov, sledujú trasu, zabávajú sa,… na konci cesty ďakujú za prácu posádky, slovom vychutnávajú si let.
V prípade letových problémov (o ktorých vedia cestujúci) cestujúci po podarenom pristáti reagujú prvým zvukom, ktorý počujú, väčšinou je to potlesk, ale býva to niekedy aj krik a plač, je to prirodzená reakcia po napätí. Nie je to len dramatický záber z filmu, ale i realita.