Džanička

Angína a mandle. Jaký máte názor na odstranění mandlí?

Moje 5 letá dcera má hnisavou angínu. Zítra jedeme na ORL a podle dětské lékařky to asi bude na hospitalizaci. Angínu měla asi tak 3× a po druhé hnisavou. Ale tak jednou ročně, ne nějak často po sobě. Moje otázka zní: Jaký máte názor na odstranění mandlí? Ano nebo ne. Já osobně jim to nedovolím, protože si to nepřeji. Jdeme na čištění, ale tuším že mi to budou nabízet a přemlouvat mě. Jaké máte zkušenosti s takto malými dětmi. Díky

Nejlepší odpověď
marci1

Názory odborníků i laiků se různí – viz zdroj.
„Nejvíce operací se dělalo před dvaceti až třiceti lety. V devadesátých letech, s nástupem imunologie, se jejich počet utlumil. Teď už je podle lékařů odstraňování krčních mandlí zracionalizované. Mají na to dokonce přísná kritéria, takzvaný pittsburský protokol. "Je to v podstatě určité určení počtu chronických zánětů mandlí v určitém časovém intervalu, na základě tohoto se rozhodujeme, zda je odstranit, či ne,“ vysvětlil primář dětské ORL FN Motol Michal Jurovčík."

Zdroj: http://www.ces­katelevize.cz/ct24/do­maci/84518-krcni-mandle-odstranit-nebo-ne/

Další odpovědi
Questman

Věřte úsudku lékaře, pokud doporučí vyjmutí, dejte je vyjmout.
Pokud nevěříte úsudku dosavadního lékaře, navštivte s dítětem jinou kliniku či odborníka, s jehož pověstí budete spokojena a jednejte podle jeho rad.

Jiná rada neexistuje, maximálně ještě můžete být svérázný nezodpovědný rodič, postavit si hlavu a nedbaje skutečnosti, že, konkrétně co se vyjmutí mandlí týče, se postup liší případ od případu, jednejte podle svého a buďte připravená nést případné důsledky svého jednání :)

huxa

Hlavně nosní mandle se odstraňují velmi snadno a mají za ně doktoři vysoké peníze, tudíž bych se před tím rozhodně poradil s nějakým nestraným lékařem, který tomuto rozumí a dítě si prohlédne-buď někdo známý a nebo rovnou navštiv někoho naprosto cizího v jiné nemocnici.
Nosní mandle navíc dorůstají, nicméně krční mandle jsou (zdravé, bez okupačních buněk) velmi důležité při odbourávání případných okupačních buněk-první linie imunitního systému, to určitě víš. Zkusil bych se poradit také s doktory nad uvolněním mízních žláz, ovšem musí to provádět doopravdy doktor, ne nějaký zamozvaný jelimán, který si za to bude účtovat tisíce ( http://kavity­prim.webnode.cz/sluz­by/uvolneni-lymfatickych-uzlin/ ).
Tady tento zákrok osobně doporučuji, jinak není běžnou praxí, ovšem mne pomohl na velmi častou angínu.

Drap

Jak vidět, tak jsi již rozhodnutá. K čemu tedy bude naše rada ? Když nevěříš ani lékařům, tak nikam nechoď, a nechej dceru doma. Třeba si s tím příroda poradí sama a uzdraví se.

lota

Já sama jsem obecně proti odebírání mandlí, ale chápu, že záleží případ od případu (případ po dvou hnisavých angínách mi nepřijde tak vážný, aby se braly). Ale jsem laik. Možná bych zkusila i tuto odbornější online poradnu (odpovídá pediatr): http://poradna­.zena.centrum­.cz/rubrika/pe­diatricka-poradna/

Pepa25

huxa: lymfodrenáž je alternativní medicína, ne? Takže požadavek na lymfodrenáž a „doopravdy doktora“ je IMHO protimluv … Jinak se používá u otoků a celulitidy a akutní virové či bakteriální onemocnění je naopak kontraindikací takového postupu!