krftwrk

Analyza literarniho textu po strance tematicke,jazykove a kompozicni

Do zitra mame analyzovat basen od K.J. Erbena dcerina kletba po strance jazykove,tematicke a kompozicni. No, vubec nevim jak na to (teorii mam nastudovanou). Prosim pomozte mi napr s prvni slokou. Diky

http://www.cis­t.cz/Poezie/Ky­tice/kletba.htm

Nejlepší odpověď
annas

Copak vám vyučující nevysvětlila, jak se rozbor dělá?
Stanovíte celkové téma a pak se zaměřite na jednotlivé sloky.
Naco jsem vám napsala, ale jen stručně , náznakem, nevím, co jste všechno probírali. Když znáte pojmy teoreticky, určitě byste měl zvládnout.

Dceřina kletba
Balada
Architektonika – x slok (spočítáte), úprava – verše, oslovení jako samostatný verš, označení interpunkce

Téma: báseň řeší narušený vztah mezi dcerou a její matkou.

Děj: Příběh o dívce, která z popudu své matky zabije své novorozeně, za což je poslána na šibenici. Prokleje svou matku, aby nenašla místa v hrobě.

Prostředí, autor (vyskytuje se v básni), tragika.

Jazyk: spisovný, forma rozhovoru, přímá řeč, oslovení, básnické obrazy – personifikace, metafora, druh rýmu, zdrobnělé výrazy, opakování slov atd.

Kompozice: začíná matka, pokračuje dcera – rozhovor, dějové napětí – rezignace = – smír, požehnání mladíkovi – ale prokletí matky v závěru balady.

Co se děje v první sloce? Matka se ptá dcery … Druhá slova – dcera matce odpovídá …

Doplňuji:
autor (vyskytuje se v básni?) Ano či ne?

Případné další poznámky v diskuzi.