pol

Amnestie – na co se vlastne vstahuje?

Chtěl jsem se zeptat, jaké je plné znění a na co všechno se vztahuje amnestie.Děkuji za odpověď

Odpovědi
GeSsTo

Amnestie (z řeckého amnéstia, zapomenutí) znamená rozhodnutí o hromadném, a to úplném nebo částečném prominutí trestu, a současně o zahlazení odsouzení pro trestný čin. Neruší tedy rozsudek ani občanskoprávní odpovědnost odsouzeného (např. povinnost nahradit škodu), ale pouze trest. V České republice bývá doprovázena abolicí, to jest rozhodnutím o zastavení nebo nezahájení trestního řízení pro činy, na něž se vztahuje.

Standa1

Otázka nespíš směřovala na aktuální téma „Novela trestního zákoníku k 1.1.2010“, na základě, které budou některé tresty zrušeny a některé zkráceny (proto se laicky používá pojem ´amnestie´).

Protože se nejedná o klasickou ´prezidentskou´ amnestii, nenexistuje také žádné „plné znění“ této ´amnestie´.

Pokud chcete vědět, na které trestné činy se amnestie vztahuje, zadejte si do zdejšího vyhledávače slovo „amnestie“ a objeví se vám desítky dotazů a odpovědí, ze kterých si určitě vyberete…