HZK

Alkohol jako lék. Pravda či jen mýtus?

Říká se „dáme se slívku, vypálíme červa“ ale, je dokázané že alkohol skutečně působí jako „dezinfekce“ která vypálí bacily?

Nejlepší odpověď
mosoj

Ano, ale na povrchové ráně.
Uvnitř těla tě vypálí tak akorát játra. Nicméně malé množství alkoholu rozšiřuje cévy a zlepšuje krevní oběh, což má vliv samozřejmě i na trávení a další tělesné funkce.

Další odpovědi
patmull

Alkohol sám o sobě je pro chřipkový virus smrtící. Používá se v dezinfekčních přípravcích na čištění povrchů, které by mohly být plné virových částic. Stejně tak je alkohol obsažen v roztocích na očistu rukou, používaných ve zdravotnictví. Teoreticky by tedy mělo být možné jednou dobře mířenou štamprlí slivovice vydezinfikovat krk a zbavit se počínající infekce. Ale skutečnost je poněkud složitější. Háček je v tom, že viry způsobující rýmu jsou proti dezinfekčním účinkům alkoholu poměrně slušně odolné. Alkohol navíc oslabuje imunitu, a to jak celého organismu, tak i tkání, s nimiž se dostane do kontaktu přímo (hlavně nosohltanu a jícnu).

Při virové infekci je přítomnost viru omezena na oblast krku jen na začátku onemocnění. Velmi rychle viry pronikají do celého organismu a tělo s nimi začíná bojovat na všech frontách, což je doprovázeno teplotou a bolestí svalů. Po vypití jednoho panáka při počínající chřipce by teoreticky viry v krku mohly zahynout, ovšem jen pokud se již z nosohltanu nerozšířily do celého těla. Alkohol v krvi je pak už tak zředěný, že na obíhající viry smrtelně nepůsobí, a naopak oslabuje obranyschopnost konzumenta. Virus chřipky ale do těla často vstupuje i přes oční spojivky, a tam by jej nezničilo ani dvacet panáků toho nejtvrdšího cloumáku.

Zdroj: http://www.ule­kare.cz/clanek/al­kohol-a-chripka-3080

marci1

Je to dokázané. Malé množství alkoholu člověku prospívá. Doporučují to dokonce i lékaři. Ovšem jen s mírou ! 🙂

huxa

Marci, marci, marci. Další s kterou budu mít spory. Vypálit červa jde, ovšem to, co vypálilo červa ti putuje dalších min 12h zažívacím traktem, tudíž minimálně tě bude pálit žáha, v nejhorším skončíš na transplantaci s ledvinama.

Pepa25

Primář Nešpor na dotaz „alkohol jako lék“ uvádí, že pouze v jediné situaci: otrava metylalkoholem …

Majkíííí

Alkohol se dá do jisté míry považovat za lék, ale… jen za určitých podmínek. Především je nutná pouze umírněná konzumace. V takovém případě se většina odborných studií (najdou se však i opačné studie) kloní k tomu, že je taková konzumace zdraví prospěšná. Především jde pak o víno a pivo.

U tvrdého alkoholu bych byl opatrný hlavně co se množství týče. A vypalování červa doktoři moc nedoporučují. Třeba v krku alkohol naopak oslabí obranyschopnost sliznice a výsledek pak může být opačný.

Zdroj: http://www.al­koholium.cz/vi­nem-ku-zdravi/