fortin

Alkaloid kopytníku?

K čemu je kopytník a alkaloid..
Aha.

Nejlepší odpověď
dudu

Kopytník (Asarum europaeum). Z oddenku pnou se krátké větve mající po dvou okrouhle ledvinkovitých, žilnatých listech. Mezi listy vyniká zvonkovitý květ. Plod jest mnohopouzdrá tobolka. Roste v lesích; ukryt jest v zemi; kvete v dubnu.

Oddenek i květ vyznačuje se silným kafrovitým zápachem.

Kořen dává se za dávivo, ale potřebí veliké opatrnosti, poněvadž jest prudký a nebezpečný. Působí na sliznice nosové silně a vzbuzuje kýchání.

Dává se též při nepravidelnosti čmýry, zimnici a dně, a sice co prášek po 5—20 gr.; též odvar se upravuje.

Zdroj: český herbář z roku 1899