Dzindzyk

Alimenty ano či ne ?

Platím na syna alimenty. Vzhledem k tomu, že mu je 20 let a studoval, posílám je jemu osobně. Bohužel nedokončil střední školu ale do práce se mu nechce. Mohu bez nebezpečí právního postihu přestat alimenty platit? Děkuji za odpověď.

Nejlepší odpověď
standa

Obecně platí, že rodiče jsou povinni přispívat na výživu dítěte, dokud dítě není schopno se samo živit.

Žádná věková hranice není stanovena a ani neplatí, že přerušením či ukončením studia zaniká vyživovací povinnost automaticky či „ze zákona“ (jak zde bylo mylně řečeno).

V tomto konkrétním případě doporučuji, abyste synovi poslal doporučený dopis, ve kterém jej vyzvěte, aby se jednoznačně vyjádřil, zda hodlá ve studiu v nejbližším možném termínu (začátek nového školního roku) pokračovat… a nebo zda hodlá nastoupit do zaměstnání či zda se hodlá registrovat na příslušném ÚP. Ve slušnosti ale důrazně jej upozorněte, že pokud se nevyjádří v přiměřené lhůtě – např. 14 dnů – podáte k soudu návrh na ukončení vyživovací povinnosti.

Syn je již dospělý a on bude muset u soudu zdůvodnit svůj nárok na výživné.

Pokud vám syn odpoví, že hodlá znovu do školy nastoupit, pak jej prosím ´podržte´ , alimenty plaťte, ale o to přísněji se zachovejte, když do školy pak nenastoupí.

Přeji hodně štěstí.

Další odpovědi
petka

Pokud již nestuduje (je jedno, zda pracuje nebo ne) ze zakona uz nema pravo na alimenty, tudiz vas nikdo pravne nepostihne.

Nuk nuk

Na alimenty má od Vás nárok do 26 let, ale pouze tehdy, pokud studuje na akreditované škole (různých jazykovek a některých zahraničních škol byť s pobočkou v ČR se to netýká).
Skutečnost, že se mu nechce do práce, pro Vás není skutečností, která by Vás nutila jej dále podporovat.