Sabeth

Alfa samec?

Jak se např. ve vlčí smečce určuje „Alfa samec“?
A jak u člověka?

Nejlepší odpověď
NikkiHeat

Alfa samec je silný, schopný zajistit životní potřeby, má silné geny. Podobné je to i u člověka. Nárokuje si právo pářit se z velkým počtem partnerek aby zajistil přežití svého genu (zákon přírody – přirozený výběr – přežijí jen nejsilnější v každém smyslu slova – slabí jedinci zhynou), může být i alfa samice v páru vytvoří tzv. alfapár.
Doplňuji:
V přeneseném významu lze u člověka sledovat podobné jevy.....měříme jej dle úspěšnosti, vzhledu, psychické a fyzické kondice, dosaženého majetku, vzdělání apod.

Další odpovědi
anonym

Úplně stejně – ve vlčí smečce i v lidské společnosti je rozhodující schopnost přežití.
Jen podmínky a situace, v nichž musí α svou schopnost prokazovat, se u vlků a lidí liší.
😉

klumprt

V polygamních společnostech (vlčí smečky) se pozná podle toho, že se jako jediný páří.
O člověku sociobiologové říkají, že je sériově monogamní s občasnými polygamními odchylkami (nebo tak nějak). Takže vyložení alfa samci mezi lidmi nejsou. Ten, komu se mezi lidmi říká lidově alfa samec, se pozná tak, že se páří nápadně častěji s více ženami než ostatní.

mosoj

Jó, tak on to byl alfa samec. To jsou mně věci. My jsme mu říkali šuklík.