led

Aký je rozdiel medzi „pozornosťou“ a úplatkom?

Podľa p.R. sa tradične s nejakou pozornosťou chodilo k notárovi, učiteľovi, farárovi a k starostovi. „Všetci rozlišujeme, či je to pozornosť, ktorú prinesiete preto, lebo to považujete za elementárnu slušnosť, alebo je to úplatok,“ uviedla.
Má pani R. pravdu?
Doplňuji:
úplatok nemusia byť len peniaze, dokonca môže byť aj nehmotný (protekcia, zvýhodnenie a pod)

Nejlepší odpověď
iceT

Měla jsem před pár lety problém se zuby a moje zubařka problém vyřešila a zuby spravila.Protože s tím měla podle mě dost – a díky mé blbosti -i zbytečné práce,jelikož kdybych přišla dřív,nemuselo to být pro nás obě tak pracné,koupila jsem jí při poslední návštěvě kytici a to myslím,že je pozornost.

Uplácet nemám čím ani koho,ale myslím,že úplatek je cokoli,co nabídnu předem za jakoukoli službu,aniž bych měla jistotu,že se mi požadované a vlastně předem zaplacené služby nebo výhody dostane.

Doufám,že jsem svoje myšlenkové pochody vyjádřila dostatečně srozumitelně.

Další odpovědi
anonym

pozornost dávám z lásky,že chci někoho potěšit udělat mu radost,úplatek je z vypočítavosti za určitým cílem at se mám líp nebo jsem ve výhodnější pozici

jendahun

Myslím si,že ani jedno ani druhé není dobré a když něco takového udělám,mám z toho trochu špatný pocit.Snažím se sám sebe ospravedlnit před sebou tím,že si říkám: pozornost dávám někomu který už pro mne něco udělal,bez toho že by očekával odměnu.Stačí,že se mnou jednal slušně na úřadě,i když je to jeho povinnost.Už se to málo vidí,aby někdo s někým jednal slušně.Úplatek nedávám,protože na to nemám,ale představuji si to tak,že to je něco co se dává „před“.Jako všimné,jako prostředek k dosažení nějakého cíle,nebo výhody.Na úplatky má asi jen určitá malá bohatá část lidí,kdežto pozorností může svůj vděk projevit každý.Teď jde o to,aby to bylo adekvátní prokázané službě,nebo osobě které se to dává.Když dám doktorovi za operaci nějakého nežitu čokoládu,můžu si být jistý,že mne příště nechá umřít na rýmu.

hanulka11

pokud chci dát pozornost dám nějakou věc /myslím že to není úplatek ,aspoň já to tak neberu/
úplatek jsou podle mne peníze -/ty nedávám/

poa.li

Myslím, že úplatek probíhá před nějakou činností a má konkrétní důvod – tu činnost.
Pozornost je tak nějak nezištnější. Ale v podstarě je to hodně podobné.

led

Ďalej dodala:
To je podľa nej základný rozdiel medzi pozornosťou a úplatkom. Úplatok by mal zabezpečiť službu, ktorú za normálnych okolností nedostanete alebo za normálnych okolností na ňu nemáte nárok. „Vtedy je to získavanie nadštandardných výhod alebo privilégií a je to úplatok,“

led

je to slovensko, ale myslím, že tento problém je aj v ČR
tu je celý článok:
http://www.od­povedi.cz/dis­kuze/aky-je-rozdiel-medzi-pozornostou-a-uplatkom

anonym

ano pokud chci někomu za službu jen poděkovat stačí slovně,ale pokud svůj dík dokazuji peněžní částkou je to úplatek