musak

Může advokát který nemá aktivní legitimaci zastupovat žalobce před soudem?

Doplňuji:
Doplnění otázky:Žalobkyně už není aktivně legitimován v předmětném sporu,převedla spor na jinou osobu,ale advokát který zastupoval žalobkyni,stále používá plnou moc kterou mu nový žalobce neodsouhlasil­.Soudy,ale advokátovu plnou moc tolerují i když s tímto sporem nic už nemá společného a přiznávají mu náklady řízení.

Odpovědi
hijinx

Zřejmě se zde pletou pojmy aktivní legitimace s osobou advokáta. Dohromady to nedává smysl, protože advokát, který je aktivně legitimovaný nemůže právně zastupovat sám sebe jako zmocněnec.
Aktivní legitimace je pak pojmem spojeným s postavením žalobce a ne a priori s advokátem.
Tedy je nutné otázku doplnit…

Pepa25

Co to přesně znamená „stále používá plnou moc“? Jaké dělá úkony? Pokud došlo ke změně v osobě účastníka řízení, tak původní účastník (resp. jeho advokát) dá akorát návrh na změnu účastníka … (pokud ale vstup nové osoby druhá strana napadne, tak jsou účastníci do pravomocného vyřešení účastenství).
Pokud jde o náklady řízení, tak advokát má samozřejmě nárok na úhradu nákladů zpětně.