Ako to je teda s Bohom?

V tretej a štvrtej reči Mojžišovej stojí:

„Pán dá padnúť pred tebou tvojim nepriateľom, čo sa postavia proti tebe; jednou cestou pôjdu proti tebe, ale siedmimi (cestami) budú pred tebou utekať.
8 Pán zošle požehnanie na tvoje zásobárne a na všetky práce tvojich rúk a požehná ťa v krajine, ktorú ti dá Pán, tvoj Boh.
9 Pán si ťa postaví za svätý ľud, ako ti prisahal, ak zachováš prikázania Pána, svojho Boha, a ak budeš kráčať po jeho cestách. 10 Vtedy všetky národy zeme uvidia, že sa nad tebou vzýva meno Pánovo, budú sa ťa báť.
11 Pán ti poskytne hojnosť všetkého dobrého plodu tvojho života, plodu tvojho dobytka a plodu tvojej zeme, o ktorej prisahal tvojim otcom, že ti ju dá.
12 Pán otvorí svoju najlepšiu pokladnicu, nebo, aby dal na svoj čas dážď tvojej krajine, a požehná všetky práce tvojich rúk. Ty budeš požičiavať mnohým národom, ale ty si od nikoho požičiavať nebudeš.
13 Pán teba ustanoví za hlavu, nie za chvost, a vždy budeš hore nie dolu ak budeš počúvať príkazy Pána, svojho Boha, ktoré ti dnes nariaďujem, a ak ich budeš zachovávať a plniť
14 neodchýliš sa od nich ani napravo, ani naľavo, ak nepôjdeš za cudzími bohmi, ani ich nebudeš uctievať.“

Kde s vzali cudzí bohovia, ak ich nestvoril sám Boh (to, čo stvoril človek, predsa nemôže byť boh, čo i falošný)?
Prečo ich nazýva falošnými?
Ako vie, že sám nie je falošný boh (zlodej kričí chyťte zlodeja)?

Nejlepší odpověď
beer

I Boha stvořil člověk. Vlastně mnoho bohů – každá kultura stvořila toho svého jediného.. ))

Další odpovědi
Reuef

Hledat logiku ve vire ? Bud tomu ver nebo never :)

anonym

Ja žial nie som ten najlepši človek na vykladanie Biblie. Falošný boh je niečo, čo si vytvorime my sami. Tak ako ked sa Židia klanali Zlatemu telatu. Odliali si tela zo zlata a modlili sa k nemu. Nebol to skutočný Boh, ale len niečo, čo oni skutočne videli a mali predstavu o tom ako vyzerá. Asi to bolo pre nich jednoduchšie ako prijat predstavu Boha, ktorý je všemocný, všadeprítomný, ktorého nemajú a nemožu mať na obrázku alebo ako sošku atd, je to niekto/niečo, čo my nemáme možnost pochopit a vyrovnat sa s tým. Falošny boh može byt droga, pohlcujuci koniček alebo práca, čokolvek, čo nám je drahšie a prednejšie ako Boh. To je moje chápanie falošných bohov.
Čo sa týka duchovnosti, vela vecí nechápem. Nie som človek, ktorý odsudzuje iné smery, nedokážem to jednoducho odkopnút a povedat, že moj Boh je ten správny Boh. Nedovolim si niečo také tvrdit, lebo som ničím iným neprešla a nic ine nepoznám. Pokial nám iné smery vštepujú lásku, empatiu, spolupatričnost, dobrotu a menia nás na lepšie bytosti, tak nepoviem, že je to klam, lebo nemám podla mna právo take niečo povedat. Boh to posúdi sám, ja tu nie som na to, aby som robila závery. Mám však rešpekt pred inymi smermi, lebo niektoré možu vyzerat dobre, ale po čase možu prejst do problemov. Ako joga. Ked si v prvých štadiach, tak je to cvičenie, meditacia, ktoré nám pomáhaju rást. Ale ked sa pozriem na mnohých pokročilých joginov, tak sú úplne mimo reality, robia divné veci a s tým uz mam problem.
Ja mam často inú predstavu o Bohu ako vačšina krestanov. Biblia hovori, že je nám otec, tak si ho predstavujem ako seba (rodiča a starého rodiča). Nebudem trestat dieta, ktoré má dobrý úmysel, ale urobi chybný krok. Budem ho viest s láskou, aby som z neho vychovala dobrého človeka. Znovu a znovu mu ukážem roznymi sposobmi a trpezlivostou, ako sa dopracovat k dobrému výsledku. Pokusim sa vyhnút striktným prikazom a zákazom, aby som dieta nezatvrdila a neodradila, lebo život nie je lahky a každý z nás dozrieva v inom veku a je v inom štádiu, takže často nedokážeme veci, ktoré nám Boh ukazuje, pochopit.
Mám problém so starým zákonom, lebo v hlave sa mi držia také veci, ako napríklad ked Mojžíš žiadal Faraona, aby pustil Židov z Egypta, ale … „Boh zmenil/zatvrdil Faraonovi srdce“…
Niektore veci neviem pochopit. Vtedy to bol len židovský Boh a snažil sa viest Židov, takže mu na Faraonovi nezáležalo. Len si ho použil. Ale prečo ich nemohol pustit skor a musel zoslat takú pohromu na celý egyptský národ? Teraz by sme mali byt pred Bohom rovni. Prečo však jedných použiva na dobré a druhých na zlé a nezmeni srdcia darebákov, ked je to v jeho moci, to nepochopim. Samozrejme, ze máme slobodnu volu a v prvom rade musime vyjadrit, ze chceme, aby nám Boh srdce zmenil, ale sa mi to z mojho pohladu zdá neuskutočnitelné pre niektorých ludi. Podla seba viem, aký som mala k Bohu postoj a neexistovala možnost, aby ku mne prišiel nejaký krestan a rozprával mi o Ježíšovi a ja by som to prijala. Asi by som ho poslala niekam, lebo sa mi to nedalo pochopit (a stále je to tažké), lebo to bola pre mna vačšia rozprávka, ako čokolvek o krásnych princeznách a trojhlavých drakoch … : ))) No asi som ti nepomohla

nonnel

Člověk si stvořil Boha a náboženství. Náboženství pak zavdala příčinu válkám. Co pro to Bůh udělá? Nic. Bůh je jen taková berlička, když lidé nevědí, kam se vrtnout a co dělat v nejisté situaci.

ponovotny

može to byť aj takto

Zdroj: http://www.you­tube.com/watch?v=Lh9Wa­RaoD0Y

led

Každý Jedinečný, ak je sám, zanikne. Aby sa mohol sám rozvíjať, musí myslieť, komunikovať, tvoriť. Ale pretože je sám, musí si vytvoriť svojho Alter Ega, svoje Druhé Ja, oponenta, nezáleží na názve, ktorý nemajúc rovnaký „božský“ názor ho núti rozvíjať svoje schopnosti, posiľovať svoju moc, mať cieľ.

Na vaše konkrétne otázky:
1 – nikde (v kresťanskej literatúre) sa nepíše ani slovkom, že Boh nestvoril, cudzích bohov. V nekresťanskej literatúre čítame „spočiatku bol Chaos, z neho vzišli Bohovia a stvorili svet…“, „…z Ničoho prišiel On (mená sa rôznia) a stvoril zvieratá a človeka…“
2,3 – „falošníci“ – je to prirodzená obranno-útočná reakca, často používaná i dnes a nielen v médiách: „Ak tvrdím, že ja mám pravdu, tak pravda iných, odlišná od mojej, je falošná, čo znamená, aj oni sú falošní…“ prívalom zdanllivej zrozumiteľnosti zamotá a skrúti pravdu vo svoj prospech