arygnoc

Ako rozoznám ľavotočivú a pravotočivú maticu (s ľavým resp. pravým závitom)?

Podobne aj skrutky (šrouby).
Ako to rozoznám?
Nemám na mysli pri samotnej aplikácii (montáži), ale napr. vizuálne.

(v Aktualitách, technika tu nie je, ani v bobby nie je kutilstvo)

Nejlepší odpověď
Drap

Vezmeš si šroub, podíváš se kolmo na spodní stranu /opačná strana od hlavy / najdeš si začátek šroubovice, a pokud šroubovice klesá ve směru hodinových ručiček, tak jde o pravotočivý šroub. Pokud jde šroubovice opačně, tak levotočivý. Obdobné je to u matic

Další odpovědi
Sůwa

Levotočivé šrouby a matky se používají výjimečně na př. u bomby 10 kg na PB. Při pohledu na závit si stačí představit, jako když šroubuješ – běžná ( pravotočivá) matka má závit, který se směřuje vpravo dolů, ale stejně se běžně v železářství neprodávají.

Sůwa

Jak vidno, drap držel v ruce při popisování šroub a já matku 🙂