led

Ako reagovať, ak vás okradnú v hromadnej doprave? Ako reagovať, keď vidíte krádež?

Dnes zažité:
Starší šedivý pán v autobuse čítal e-knihu. Na zástavke sa otvorili dvere a zrazu vedľa stojací mladý muž mu vytrhol ebook a vybehol z autobusu. Pán neváhal a vyštartoval s krikom za ním, po asi desiatych minútach sa vrátil a knihu niesol v ruke. Hovoril, že cestou ľudia zlodejovi uhýbali, až jeden pár zahraničných turistov z diaľky ukázali pánovi, kam zlodej zabočil. Zlodej sa prepočítal, natrafil na športovca na penzii…
Otázka:
Ako by ste reagovali vy ako okradnutí, alebo ako svedkovia?

PS.
Dávam to do aktualít, pretože krádeže v hromadnej doprave a na zastávkach sú v mestách časté.
Doplňuji:
Žiaľ Drapov príbeh je smutná skutočnosť, aj v mojom prípade dotyčný zlodej pár minút po odchode „okradnutého športovca“ sa vrátil na svoje „pracovisko“ a zjavne pokračoval vo svojej činnosti.

Nejlepší odpověď
bolak

Bydlím v dost podivný čtvrti a od jistý doby nosím v ruksaku sekyrku, takže mysím že kdybych ho dohonil, tak už bych si nějak poradil.

Jinak zloděj asi v tomhle případě improvizoval nebo to nebyl zrovna dvakrát ajnštain. Když chci ukrást něco v autobuse (MHD), počkám až na zvukový znamení, pak teprve trhám notebooky lidem z náručí. Když se to nepovede, nic se neděje, nikdo za mnou pravděpodobně ani nepoběží, kolemjdoucí určitě ne a chlápek se zátěží (s taškou a notbukem) bude rád že je rád. Když se to povede, dveře autobusu se za mnou zavřou a než někdo upozorní řidiče že se stala krádež a aby zastavil autobus a otevřel dveře, budu už dávno pryč. Jinak bych pracoval ve dvojici (počítač je dost velká kořist, stačí i pro dva), já bych byl na číhaný a frajer by jezdil před autobusem na kole, na každý zastávce by ho pak opřel o sloup a na to bych v případě nouze nasedl. Pak už by mě nedohonil ani děda zátopek.
Doplňuji:
Alesh: Tyhlety honičky pro mě vždycky byly dost matoucí, představ si že vidíš jak jeden člověk honí druhýho a tobě to v hlavě začne šrotovat: „proved něco ten první a ten druhej ho za to honí anebo je ten druhej psychopat a ten první se před ním snaží utýct?“ a protože je to pade na pade, tak jediný možný řešení je srazit oba dva.

No, a pak se ukáže že jenom běželi na autobus…

Další odpovědi
Alesh

Před pár lety jsem, když jsem ještě pobýval v Praze, jsem šel v metru na Karláku, najednou tam ve vestibulu někdo křičí: „zloděj, chyťte ho“. Vyjíždím ty po schodech na Moráň a vedle po kamenných schodech si to nahoru mastí týpek s krabicí s nějakou elektronikou v ruce. Hned se mi to spojilo, že to bude on, i když jsem neviděl, kdo křičí, ani jakým směrem atd. Nějak automaticky jsem se za ním rozběhl, měl jsem sandále, on kecky, málem jsem se zabil 🙂, utekl by mi, ale udělal chybu, oběhl roh a zase to ohnul zpátky do metra a zaběhl na veřejné záchodky. Seběhnu dolů, ale v tu chvíli mi zmizel. Jenže jak zalezl na ty záchodky, tak na něj vystartovala hajzlbába, že musí zaplatit předem a to jsem si ho všiml. Vlastně byl v pasti, v tu chvíli tak přiběhl i ten malý kluk, co si zkrátka jen blbě nesl nový mobil v krabici a tenhle pi*us mu ho vytrhl z ruky. Zloděj tak nějak pochopil, že to nemá smysl a krabici mu vrátil.

Drap

Pokud se nepodaří pachatele dostihnout a lup mu sebrat, tak nezbývá než se obrátit na policii.
Slyšel jsem ale příběh člověka, který chytil zloděje, který vytrhl staré paní kabelku.Utržil několik škrábaců, modřin a pohmožděnin. Přivolaní policisté udělali dlouhý výslech. Ten co zloděje zadržel , tak byl dost překvapen, že pachatel se už mezi tím opět pohyboval po ulicích. V následující krátké době mu neznámý pachatel rozbil okna u domu a rozřezal pneumatiky u auta.

anonym

Pokud uvidím někoho při krádeži, tak mu mohu začít pomáhat a nebo si ho nevšímat. V případě vlastního okradení jenom mávnu rukou. Prostě jsem i flegmatik.
Doplňuji:
A jinak také může nastat situace, že zloděj křičí „chyťte zloděje.“

led

Že dokážu byť aj ženy v takom prípade ostré dokumentuje prípad speváčky Evy Mázikovej
http://www.top­ky.sk/gl/15658­1/3/Mazikova-sa-nezda--Zlodeja-spacifikovala-uderom-do-nosa-

led

Takže, ak dobre rozumiem z odpovedí, urobiť to, čo zlodej nečaká, nebáť sa a reagovať a aj hlasno šokovať zlodeja…

led

bolak,
on síce postupoval podľa vášho návodu, ale nerátal, že"dedulo" zareaguje bleskovo a preletí cez privierajúce dvere.
Mal smolu, asi v tom, že neovládal cudziu reč, cudzinci radi pomáhajú, tak nerozumel, že ukazujú kam beží.
Myslím, že sekerku medzi ľuďmi by ste asi nehádzal, nie ste preda Winetou :)

bolak

Ale společníka určitě neměl, kdyby měl, tak ten by se dědulovi jakoby náhodně připlet do cesty a podstatně by ho zbrzdil.

A sekyrku bych neházel, ta je jen na obranu :)