led

Ako postupovať v prípade nevyplatenia mzdy za prácu?

Dnes tu bola položená zaujímavá otázka, ktorá však bola rýchlo odstránená. Je to škoda, pretože tento problém sa týka mnohých zamestnancov aj v súčasnej dobe.
Bežne sa stáva, hlavne v prípade ukončenia pracovného pomeru, že zamestnávateľ nevyplatí mzdu za posledný, pracovne neukončený, mesiac. ako má postupovať postihnutý zamestnanec ďalej, aby dostal, čo mu zo zákona patrí.?
Doplňuji:
quentos ďakujem za odkazy, ten Standa http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/nevyplacena-mzda?podobna=1 spred skoro 5 rokoch je zaujímavý. Neviem, nakoľko sa zmenili české zákony od tej doby.
Myslím, že práve aspoň takto mala znieť odpoveď na takúto otázku, hlavne u nováčikov, než to zjednodušene miesto odpovede zlikvidovať a „zamiesť problém pod koberec“

Nejlepší odpověď
ivzez

Standova odpověď je perfektní, ale otázka se týká dlužné mzdy po po zániku firmy. V takovém případě je méně možností. Pokud firma nezanikla(, případně pokud zaměstnání trvá), má zaměstnanec i další možnosti.

(1)
Také bych začala písemnou výzvou zaměstnavateli (neměla by to být žádost ani prosba) k doplacení dlužné mzdy. Přestože má (bývalý) zaměstnavatel k dispozici číslo účtu i kontaktní údaje, je dobré do výzvy uvést číslo účtu, na který má být dlužná mzda převedena, nebo adresu, na kterou má zaměstnavatel mzdu zaslat.
(Zaměstnavatel se pak nemá nač vymlouvat.)

Má-li zaměstnanec nějaké podklady – např. docházku, výčet odpracovaných hodin apod. – je dobré k výzvě přiložit kopie (originály si ponechat pro případný soud) těchto dokladů.

Může-li zaměstnanec, je dobré dlužnou mzdu vyčíslit
(to se bude hodit i pro případný soud).

Lhůta k vyplacení: K datu odeslání bych přičetla cca týden pro poštu.
Doporučila bych stanovit lhůtu cca 10 až 15 dnů od data odeslání.

Zaslat doporučeným dopisem s dodejkou do sídla zaměstnavatele.

Do výzvy je možné uvést, že se zaměstnanec bude v případě nutnosti domáhat dlužné mzdy soudní cestou, je možné zmínit inspektorát práce.

FÚ, OSSZ ani zdravotní pojišťovny bych do toho (zatím) netahala.
S vymožením dlužné mzdy nepomohou. Šlo by jen o pomstu.

Na inspektorát práce ( http://www.suip.cz ) je možné se obrátit souběžně.
Nepomůže sice s vymožením mzdy, ale pokud u zaměstnavatele zjistí
nedostatky, uloží mu jejich nápravu (případně i pokutu).

(2)
Nevyplatil-li zaměstnavatel mzdu v zákonném termínu 15 dnů po období splatnosti mzdy, může zaměstnanec pracovní poměr okamžitě zrušit pro nevyplacení mzdy.

Viz zákoník práce, §56, odst. 1 písm. b
( http://www.za­konyprolidi.cz/cs/2006-262#p56 )

Podle § 56, odst. 2 má zaměstnanec, který okamžitě zrušil pracovní poměr, nárok na náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku za dobu odpovídající výpovědní době
(minimálně půjde o dva měsíce).
Viz § 56, odst.2: http://www.za­konyprolidi.cz/cs/2006-262#p56-2

Pozor na to, kdy lze pracovní poměr zrušit:
Obdobím splatnosti mzdy je celý následující kalendářní měsíc bez ohledu na výplatní den (výplatní den určuje zaměstnavatel, který má právo jej i měnit).
Po skončení období splatnosti má zaměstnavatel ještě 15 dnů.

Příklad:
Zaměstnavatel nevyplatil mzdu za prosinec. Období splatnosti skončí 31. ledna. Zákonná lhůta trvá do 15. února a teprve 16. února bude možné pracovní poměr zrušit.

Zrušení pracovního poměru musí být písemné a musí být doručeno zaměstnavateli.
Nejlépe osobně (např. do podatelny) proti potvrzení převzetí na kopii.
(V případě zaslání poštou by zaměstnanec musel pro neplatícího zaměstnavatele pracovat až do převzetí písemného zrušení.)

(3)
Dluží-li zaměstnavatel mzdu minimálně dvěma zaměstnancům,
mohou zaměstnanci na zaměstnavatele podat insolvenční návrh.
Podávají-li zaměstnanci insolvenční návrh kvůli dlužné mzdě,
je podání návrhu osvobozeno od poplatku.

V případě ukončeného zaměstnání doporučuji se napřed informovat (nejsem si jista, jestli by se i v takovém případě návrh považoval za návrh podaný zaměstnancem).

(4)
Zaměstnanec se může (ideálně společně s dalšími zaměstnanci, kterým zaměstnavatel dluží mzdu) obrátit na úřad práce, který jim může vyplatit dlužnou mzdu až za tři měsíce – a pokud by pracovní poměr zrušili – i náhradu mzdy.

ÚP může pomoci i s insolvenčním návrhem.

Další odpovědi
quentos

Viz starší odpovědi:

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-se-domahat-nevyplacenych-mezd?podobna=1

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/nevyplacena-mzda?podobna=1

da ny

U nás na západě je minimálně 1 firma, která po ukončení pracovního poměru zaměstnancům nikdy nevyplácí poslední mzdu. Není na to žádná „páka“, žádný úřad, soud ani PÚ s tím nikdy nic neudělal.
Firma (velmi bohatý rusky hovořící majitel, avšak ne Rus!) často pozměňuje název a místo sídla (vždy zahraničí).
Čeští zaměstnanci jsou zde novodobými otroky, za asistence českých „manažerů/vedoucích prac.“.
Zaměstnavatel je zde zcela nepostižitelný. Soudní výlohy vysoké…, každý to vzdá :(.

zzzlatokopka

Smazat otázku do práva, s tím že už tu v minulosti byla, může jen ten, kdo se v právu vůbec nevyzná.

ivzez

Otázku jsem neviděla, proto je možné, že v odpovědi rozvádím něco navíc.
S podobnými problémy se setkává dost lidí, snad se to rozvedení bude někomu hodit.

Ale byla bych radši, kdyby to nikdo nepotřeboval
(aby zaměstnavatelé za práci platili) …

led

Presne takúto odpoveď som myslela svojou otázkou a nie odstránenie otázky.