led

Ako platí autorský zákon na citáty z tejto stránky?

V divadelnej hre o Michalovi Kolesovi sa použilo aj množstvo citátov (hlavne jeho) z internetu a aj z tejto stránky. Zvyšila sa tým nielen vierohodnosť príbehu, ale aj jeho odstrašujúci príklad človeka podľahnúceho závislosti na internete.
A teraz k otázke, ak sa niekde v inom umeleckom diele, prejave (môžno i v ekonomickom, či politickom), v tlači, použijú citáty z tejto stránky,

  • autor je člen internetovej komunity, pre verejnosť anonym bez tváre, pohlavia a rasy, známy verejnosti len svojou internetovou prezývkou (nickom) a svojou činnosťou v hlbinách internetu –

stačí kdesi v texte, na konci textu, hoci nebadateľne (v hovorenom prejave len tak zašepkať, v písomnom mikropísmom) použiť: citáty zo stránky www.odpovedi.cz , alebo stačí len naznačiť, že ide o citáty z hlbín internetu a autorský zákon už nie je porušený?
A ako je to s autorským poplatkom, veď ja týmte autorom chcem za ich plodnú a zaujímavú činnosť poslať autorským zákonom stanovenú odmenu, ale komu, keď poznám len prezývku?
.
dodatok:
otázka „zneužitia“
použitie príspevku – citácia – iného užívateľa bez uvedenia zdroja je kvalifikované ako podvodné vydávanie zverejnenej myšlienky iného užívateľa, či externého zdroja, za svoju myšlienku pre vlastné obohatenie sa. V prípade na tejto stránke pri takomto konaní ide o zneužitie informácie.
Z kodexu užívateľa:
„Uvádějte zdroj
Je naprosto v pořádku používat on-line zdroje pro odpovídání na otázky. Pokud čerpáte z nějakého zdroje, uveďte tento zdroj a nechte uznání tomu, komu patří.“ http://www.od­povedi.cz/kodex

Nejlepší odpověď
ratava

Na této stránce viz „Podmínky používání serveru Odpovědi.cz“ a v nich:

Vlastnictví práv, postoupení práv uživatelem
1.Uživateli zůstává vlastnictví k veškerému obsahu, který vloží na server Odpovědi.cz.
2.Uživatel postupuje poskytovateli neodvolatelné, neomezené, celosvětové a bezplatné ne-exkluzivní právo vložený obsah používat, reprodukovat, upravovat, postoupit práva k obsahu třetí osobě, použít k reklamě, zobrazit a veřejně prezentovat.

Volně přeloženo- napsaná slova jsou vaše, ale vlastník stránek je může i bez vašeho vědomí postoupit komukoliv jinému i bez toho, aby vás o tom informoval a vám z toho vyplývala jakákoliv práva ohledně autorství…

Možná proto (nevím, jen odhad), že je to právně jednodušší, než třetí osobě „odanonymovat“ uživatele. Ať už pro jakékoliv potřeby… A zároveň jednodušší pro třetí stranu kontaktovat jen jeden článek, namísto všech zúčastněných…

Souhlas s podmínkami služeb se potvrzuje při registraci…

.............­.............­.............­.............­.............­.............­.............­....
doplňuji:

Podle definice je chráněno AZ dílo „literární a jiné dílo umělecké a dílo vědecké, které je jedinečným výsledkem tvůrčí činnosti autora a je vyjádřeno v jakékoli objektivně vnímatelné podobě včetně podoby elektronické, trvale nebo dočasně, bez ohledu na jeho rozsah, účel nebo význam (dále jen „dílo“). Dílem je zejména dílo slovesné vyjádřené řečí nebo písmem, dílo hudební, dílo dramatické a dílo hudebně dramatické, dílo choreografické a dílo pantomimické, dílo fotografické a dílo vyjádřené postupem podobným fotografii, dílo audiovizuální, jako je dílo kinematografické, dílo výtvarné, jako je dílo malířské, grafické a sochařské, dílo architektonické včetně díla urbanistického, dílo užitého umění a dílo kartografické“.

Z toho mi vyplývá, že pokud nějaká zdejší odpověď není vepsaná na základě vlastní badatelské studie, není součástí např.knihy, scénáře, notového zápisu… kterou by odpovídající sám napsal (tu knihu, scénář, not.zápis…), nedá se na ní autorský zákon aplikovat…

Obávám se, že ani uvedený příklad o původu příjmení není na místě, již jen pro to- troufám si tvrdit- že sama annas není jeho autorkou, ale čerpala z jiných dostupných zdrojů. Ty nejspíš AZ podléhají…

Pokud by se totiž AZ aplikoval i na příspěvky diskuzí, ať už jakkoliv zaměřených, třeba formou odpověď- otázka, vztahoval by se i na takové „výjevy“ typu „chjóóó :o)“. Co je na takovém příspěvku autorské? Zdejší odpovědi- při vší úctě- nejsou natolik odborné, jedinečné… nedohledatelné (při vší snaze) kdekoliv jinde… A o tom je „jedinečným výsledkem“. Jestliže na jednu otázku dostanu pět stejných odpovědí, jen každá bude napsána jinak, ztrácí každá onu nutnou jedinečnost (pominu ostatní). Ovšem napíše-li někdo např. Bídniky, jen jinak- svými slovy, jedinečnost, umělecká a literární hodnota těch původních umožňuje se o AZ opřít. Tak jako každé tralalala není považováno za hudební dílo nutné chránit AZ, není každé psané slovo možno považovat za „dílo vhodné autorské ochrany“… Protože kdyby bylo, mohli bychom se za chvilku i bát promluvit…

K uvedenému příkladu divadelního díla- myslím si (doufám- věřím), že autoři onu problematiku velmi pečlivě zkoumali a případná potřebná povolení k citacím mají (jsou-li potřeba)…

Ona věta o vlastnictví obsahu se nejspíš více než k odpovědím vztahuje k případným odkazům na (osobní) stránky, ať už s fotografiemi, naučným obsahem, nebo jiným… Stejně tak, nepotřebujeme-li k registraci zadávat žádné osobní údaje, jistí si tím majitel serveru nejspíš možnost, kdyby na jeho stránky zavítal opravdový „umělec“… ale nejlíp vám její smysl vysvětlí on sám

Nevím, nakolik jsme anonymní autoři- v případě anonymního spisovatele jeho skutečné jméno zná alespoň vydavatel/ zástupce , který s někým jmenovitým podepisoval smlouvu… Autor „anonym“ s autorským právem úplně anonymní být asi nemůže. Zde, pod nickem např. zamotanabambulka je kdokoliv, kdo má přístup k pc a heslu k onomu nicku. „Ostravák“ je určitě lépe právně ošetřen než „ratava“.

Chápu, že některé odpovědi jsou více jak vyčerpávající, ale za dílo se považovat dle definice nedají (můj názor). No, dobrá, abych nekřivdila a protože nemám všechny pročtené, tak minimálně 99% zdejších odpovědí AZ nepodléhá… Já bych tedy žádnou svou autorským zákonem nechránila… protože není na základě čeho ji chránit…není ani literární, ani vědecká, ani umělecká, natož jedinečná…

…“podvodné vydávanie zverejnenej myšlienky…“- myšlenky AZ vyjímá ze samotného zákona v §2 odst. 6

Nejsem právník, tak jestli někdo máte právní výklad, že zdejší příspěvky AZ podléhají, budu za něj jen ráda, protože já to v té definici opravdu nevidím…

Další odpovědi
setapouch

Autorský zákon v § 31, odst. 2, písm. a) říká, že do práva autorského nezasahuje ten, kdo užije v odůvodněné míře výňatky ze zveřejněných děl jiných autorů ve svém díle. Vždy je však nutno uvést, je-li to možné, jméno autora, nejde-li o dílo anonymní, nebo jméno osoby, pod jejímž jménem se dílo uvádí na veřejnost, a dále název díla a pramen.

Je možné v jiném autorském díle (hra, projev…) uvést citace, ale je nutné uvést zdroj. Doporučuju tak, aby případní citovaní autoři tuto noticku našli bez problémů, v opačném případě se snadno můžou domáhat nápravy stavu. V této teoretické rovině si netroufám odhadovat, jak by případná žaloba dopadla.

Poplatky autorům není v tomto případě potřeba platit, nejde o zásah do autorských práv.

Nejsem právník, jde o můj soukromý názor.

Doplňuji: vycházím z českého autorského zákona. Legislativa jiných států může být značně odlišná.

annas

Příspěvek: 1. Na jedné stránce vkládají uživatelé moje staré otázky i odpovědi bez jakéhokoliv odkazu na Odpovedi.cz. Psala jsem majitelce stránky, některé otázky smazala, ale tím to všechno skončilo. Je jich tam stále dost … Přebírání otázek i odpovědí usnadnil můj otevřený profil. To byl i jeden z důvodů, proč jsem si ho uzavřela.

2. Na jiné stránce autorka uvádí vysvětlení o původu příjmení, která jem vložila, ale ta cituje Odpovědi. cz. Takže v pořádku.

3. Další stránka – rovněž okopírované mé některé otázky – zde vlastník stránky rovněž zasáhl, přebírání otázek se neopakuje.

Je pravda, že na rozdíl ode mě příjmení Michala Kolesy bylo známé..

Je to, co uvádím v bodě 1, zneužití?

Doplňují příklady otázek a odpovědí.

1. http://www.od­povedi.cz/
http://kultura­.odpovidat.cz/

2. http://www.od­povedi.cz/
http://kultura­.odpovidat.cz/

3. http://www.od­povedi.cz/
http://kultura­.odpovidat.cz/

4. http://kultura­.odpovidat.cz/
http://www.od­povedi.cz/

5. http://kultura­.odpovidat.cz/
http://www.od­povedi.cz/

6. http://kultura­.odpovidat.cz/
http://www.od­povedi.cz/

led

Prečo zmizla odpoveď od annas?

ivzez

Také by mne zajímalo, proč ji Setapouch nahlásil. Odpověď Annas nebyla nesmyslná a s Vaší otázkou souvisela víc, než se zdálo
Ratavě (jež přehlédla zásadní otázku/problém a diskuzi zavedla jinam)
i Setapouchovi…

ratava

Prominte, ale co bylo v otazce ohledne AZ a zdejsich prispevku zasadnejsi, nez jejich vzajemna (ne)souvislost? Otazka preci nesmerovala k moralni otazce „chlubeni se cizim perim“… Ja vim, ze Annas ma znalosti, za ktere by kde kdo dal mnoho, ale i pres to se na ne Az neda aplikovat. Kdyby Annas (a kdokoliv jiny) mela svuj web, z ktereho by cerpala, byla by situace jina… ale pravidla psana na techto strankach bohuzel plati pouze na tyto stranky… jestli ma nekdo zaludek na to, aby zdejsi kvalitni odpovedi vydaval kdekoliv jinde za svoje, bude si muset sahnout do svedomi, ale ne v ramci zakoniku, ale pouze moralky… s tim bohuzel nic moc nenadelame…

A me opravdu zajimalo, ciste ze zvedavosti, na zaklade ceho se takova vetsina diskutujicich dovolava autorskeho zakona…

ivzez

Ratavo, neshodujeme se v názoru ohledně autorského díla.

Podle mne není autorským dílem pouze dílo literární, jiného uměleckého oboru nebo vědecké, ale jakékoliv dílo (ani definice – s výjimkou matematických, fyzikálních – nelze vždy brát doslovně a jako jediné možné). Tzn. i školní práce, projekty, návrhy, weby, …

Vykrádání obsahu cizích webů bez uvádění zdrojů a/nebo bez souhlasu majitelů webů (nebo – je-li znám autor ukradeného obsahu – bez souhlasu autora) je podle mne porušením zákonů (nejen AZ).

Zkuste si vyhledat např. spory ohledně zdrojových kódů webů (nemohu teď dohledávat odkazy).

ratava

Nevím, jestli už reakce není moc pozdě, ale pár dní jsem nebyla na pc, tak jsem reagovat ani nemohla…

Opravdu nevím, zda je vhodné nebrat doslovně definice dané zákonem… přeci jen je důvod, proč existují…

Nebudu vám „vymlouvat“ projekty, návrhy (kromě úředního díla), weby a pod., myslím, že o nich AZ mluví jasně a asi žádný (třeba) architekt, webdesigner… by o své autorství nerad přišel… vždyť jde o „jedinečný výsledek tvůrčí činnosti autora“…

Ale nás a naše příspěvky AZ nezahrnuje. Padne-li tu otázka „Kolik je 3+3?“ a na ní odpověď „Přeci 6…“, není na tom ani ždibec autorského. Je-li od někoho známého znám jeho citát, nemůžu si jeho použitím v otázce/ odpovědi nárokovat autorské právo na tu větu. Je-li dotaz na lepší druh pc, mobilu, auta… a já (no, já zrovna ne, technice nerozumím…) odpovím „jednou větou“, není to na autorskou ochranu…

Zdrojový kód webu a otázka tak, jak byla položená je podle mého trochu rozlišný pojem- pc program AZ zahrnuje, naše příspěvky se v něm nemají o co opřít… Nebo já tu pomyslnou „opěrku“ nevidím…

Není to o tom, jestli souhlasím/ nesouhlasím s vykrádáním příspěvků, ale o tom, že chtě nechtě nenadělám nic, bude-li můj příspěvek kdekoliv použit. Můžu se vztekat, plakat, trhat klávesnici na kusy…, ale to je tak vše. Opravdu nemohu jít na policii a podat trestné oznámení že nějaká „sešlapanábota“ z webu „ryzeakameny.cz“ mi „bere“ moje věty…

No- v tomto se se mnou neshoduje více lidí, ale jak už jsem psala, nikdo (ani z mého okolí) mi konkrétní „důkaz“ o diskuzních příspěvcích a AZ nebyl schopen podat…

Některé zdejší odpovědi čerpají z ptejtesekni­hovny.cz. … jsme v tom případě autorem? Nebo je autorem ten z knihovnických stránek? Nebo ten, z jehož knihy se čerpalo? Podle mě nemůžeme být autorem, naše odpověď není chráněná AZ a čerpat z ní může kdokoliv kamkoliv… Jen bychom všichni měli (potažmo musíme) uvést původního autora, toho té knihy… ten AZ podléhá… popř. odkaz na stránku, kde se konečný autor dá dohledat…

led

Je to otázka, ktoré tu rezonuje už od vzniku tejto stránky. Máte pravdu, je to v prvom rade otázka slušnosti a dodržiavania pravidiel. Ale dovolávajte sa slušnosti u niekoho, kto tento pojem pozná len vo vzťahu k svojej osobe… Je smiešne, ak niekto skopíruje cudziu odpoveď bez uvedenia zdroja a nedá si ani minimálnu námahu aby text skonvertoval do svojho pohlavia, viď jeden z odkazov uvedených annas. To samé hovorí o neschopnosti plagiátora používať vlastný rozum na myslenie. Preto mnohí v priebehu rokov operujú aj pojmom autorský zákon (aj keď jeho jednotlivé časti nepoznajú). snaď som vašu zvedavosť aspoň čiastočne upokojila. Osobne považujem svoje texty, ktoré uverejňujem (všimnite si spojenie významu slov „uverejniť a verejnosť“) na tejto a podobných stránkach za voľne šíriteľné -free-, ale nesúhlasím s ich zneužitím niekym na vlastné obohatenie.

setapouch

led se ptá, jestli příspěvky podléhají autorskému zákonu. annas začne lkát, jak se její příspěvky objevují jinde.

Sorry, ale tohle fakt byla nesmyslná odpověď.

ivzez

Led zmiňuje Michalovy příspěvky, Annas uvádí další příklady. Obojí se týká jednoho a toho samého ► vykrádání obsahu cizího webu.

Podle mne Annas nelká had tím, že někdo použil právě její příspěvky, ale poukazuje na to, že se podobné věci dějí i jinde. Myslím že jako příklad uvedla své odpovědi či příspěvky, protože se nechtěla nikoho dotknout (kdyby uvedla jiného aktivního uživatele, mohlo by mu to vadit).

___

Vadí mi „krátkozraký“ (bez urážky prosím – momentálně mne jen nenapadá jiný výraz) pohled na věc na základě rozboru jednoho uživatele, který sám o sobě poznamenal, že není právník …
___

Přestože zde své odpovědi vkládám dobrovolně, vadilo by mi, kdy by se objevily na webech, s jejichž „politikou“ nesouhlasím. Nechtěla bych, aby se objevily na webech, o jejichž vlastnících vím, že dlouhodobě vykrádají cizí poradny (a aby tomu nasadili hlavu, někdy i své vlastní).

[Annas žádnou obhajobu nepotřebuje,
a kdyby se cítila dotčena, ozvala by se sama.]

led

Nie je to až tak nezmyselná odpoveď, ako sa javí. Mne sa to tiež stáva, tak isto sa nájdú ľudia plagiátori, ktorí cudzie (moje) mediálne vydávajú za svoje…
ale to v pozadí annasinho „bědování“ môže pochopiť len ten, kto trochu premýšľa aj o cudzích myšlienkach

setapouch

"setapouch

annas: co má tvoje bědování společného s otázkou? Nahlášeno jako nesmyslný obsah."

briketka10

Tak hele, hele nechte si to šťouralství tady nejsme u soudu jasný !!

setapouch

Proč? To šťourání právě zamezuje tomu, aby se někdo před soudem octnul zbytečně. Na každé ustanovení zákona jde pohlížet víc způsoby, každý má jiný názor. Ale pokud jeden není úmyslně špatný, objeví se v diskusi všechny argumenty. A pak se buď ukáže, že někdo je pravdě blíž nebo třeba ne, ale tazatel má k dispozici všechny varianty.

A ratava mě „ubila argumenty“, měla pravdu a tím je diskuse uzavřená.

ratava

annas- opravdu chcete autorský zákon aplikovat na své zde vložené otázky? Nebo odpovědi? Mohu se- čistě ze zvědavosti- zeptat, na základě čeho? I když vaše vědomosti jsou zajisté přínosem těchto stránek, která z vašich odpovědí odpovídá definici uvedené v AZ?

annas

Ad ratava – vypsala jsem, co se mně stalo. Poslední věta před dodatečným vložením odkazů zněla:

Je to, co uvádím v bodě 1, zneužití?

Takže z toho nevyplývá, že bych chtěla autorský zákon aplikovat na své vložené otázky a odpovědi.

setapouch

Autorský zákon chrání každé dílo bez rozdílu. Vztahuje se i na zde položené otázky a odpovědi. Nicméně kdo se dovolává ochrany svého díla, bude muset prokázat, že je autorem a že mu vznikla újma.

ratava

No, to prave ne. Autorsky zakon chrani dilo a pojem dilo je v onom zakone definovan. Nechrani jakykoliv psany projev. Ten, aby mohl byt chranen AZ, se do one definice chte nechte musi vejit…

setapouch

Cituji z AZ: Předmětem práva autorského je dílo literární a jiné dílo umělecké a dílo vědecké, které je jedinečným výsledkem tvůrčí činnosti autora a je vyjádřeno v jakékoli objektivně vnímatelné podobě včetně podoby elektronické, trvale nebo dočasně, bez ohledu na jeho rozsah, účel nebo význam (dále jen „dílo“). Dílem je zejména dílo slovesné vyjádřené řečí nebo písmem…

Co z toho a priori vylučuje odpovědi?

ratava

No- přijde vám některá odpověď jako literární dílo? Nebo jinak umělecká, vědecká? Je některá odpověď jedinečným výsledkem tvůrčí činnosti?

Přeci- kdyby AZ chránil každé dílo bez rozdílu, k čemu by potřeboval onu definici?

Jestli máte na mysli až druhou část definice, tak v první je ono slovo „dílo“ definováno, myslím, že srozumitelně, a tak i ve větě „Dílem je zejména dílo slovesné vyjádřené řečí nebo písmem.“ se ono dílo vztahuje k prvně psané definici. Proto je tam ono kouzelné „dále jen dílo“… nevím, alespoň nás učili, že zákony se čtou tak, jak se píší- první vždy potvrzuje druhý. Kdyby jste měl zákon ohledně dětí, kde by dítě bylo definováno věkem 1–3, nemůžete si ho svévolně aplikovat na všechny děti bez rozdílu věku. Tady je to zákon upravující dílo a dílo v něm je definováno… Jak píšu ve své odpovědi, kdyby to platilo na vše, platilo by to i na odpověď typu „chjóóó :o)“… co je na tom autorského, hodného zák. ochrany?

setapouch

Přečetl jsem si rozsudek Nejvyššího soudu sp.zn. 30 Cdo 4924/2007, ze dne 10.11.2009 a, cituji: „povahově nejde o kopírování, opakování, mechanickou rutinu ani o běžné seskupení již vytvořeného cizího díla. Proto tvůrčí činností ve smyslu autorského zákona nebývají ani běžné redaktorské apod. práce, leč vedou-li ke vzniku díla souborného (§ 4), např. sborníku nebo časopisu jako tvůrčích celků, nebo díla jiného.“

Z tohoto vyplývá, že máš pravděpodobně pravdu, co se autorského zákona týká. Ovšem, pozor: „Bez splnění pojmových znaků děl podle autorského zákona by se sice jednalo o "dílo“ (opus) v obecném (i v právním) smyslu nehmotného výsledku činnosti, avšak nikoli o dílo, na něž se vztahují ustanovení tohoto zákona, tedy o předmět autorského práva. (Tím by ovšem nebyla obecně vyloučena možnost ochrany tzv. neautorského díla jinými právními prostředky, včetně možnosti ochrany absolutní podle některých jiných zákonů.) "

Takže, co se AZ týká, nejspíš máš pravdu. Zůstává zde ale ochrana podle jiných právních předpisů, vč. podle NOZ.

setapouch

annas: co má tvoje bědování společného s otázkou? Nahlášeno jako nesmyslný obsah.

led

ratava,
to znamená, ak uvediem, voľne prístupnú informáciu – citáciu – z tejto stránky, stačí uvedenie zdroja www.odpovedi.cz (aj bez uvedenia nicku autora)

setapouch

Podle mne ne. Pokud je znám autor, byť jen jménem, pod kterým vystupuje, je potřeba uvést jeho. Odpovedi.cz mají od autora licenci na šíření obsahu, ale nejsou vykonavatelem autorských práv.

ratava

Nejsem pravnik, tak je muj nazor mozna mylny, ale kdyz si prectu definici „dila“, ktere autorsky zakon chrani, prijde mi trochu zcestne ho aplikovat na zdejsi odpovedi… vetsina z nich se da dohledat vsude jinde, i kdyby jen ve skolnich lavicich… a nevim, jestli nazorova/ myslenkova odpoved se da charakterizovat jako literarni/ umelecke dilo s jedinecnym vysledkem tvurci cinnosti…

Ale abych odpovedela na vasi otazku, pokud jste si jista jedinecnosti a nezamenitelnosti vaseho nicku a vase odpoved/otazka odpovida definici „dila“ v autorskem zakone, pak ne, nestaci…

ratava

Pardon, nakonec jsem odpovedela spise na to, kdyby nekdo citoval vas… ale ono je to stejne pro vsechny :0) ale i tak pardon…

led

Nezáleží, či hovoríte o mojom, alebo svojom prípade, ale o princíp.
Priznám sa autorské zákony rôznych krajín poznám, ☹ ale aj 🙂
Viac-menej som to písala pre našich užívateľov, ktorí si veľakrát neuvedomujú porušenie princípov autorského zákona a v nemalej miere aj pravidiel tejto stránky.

ratava

Ano, nezalezi na tom, o koho prispevek jde, ale vzhledem k one definici asi hodne zalezi na samotnem prispevku. Je-li dostatecne odborny, obsahly, …, jedinecny, aby mohl byt za dilo povazovan, protoze se opravdu AZ neda aplikovat na kazdy (nejen) zdejsi prispevek… Odpoved „o trech slovech“, at je sebevic pravdiva, podle me AZ nechrani…

setapouch

Mimochodem, osoby, o kterých dané dílo pojednává, se mohou domáhat práv na ochranu osobnosti, pokud se jim cokoli nebude líbit. Po smrti člověka se může ochrany jeho osobnosti domáhat kterákoli z osob jemu blízkých.