led

Ako je to s vyznamenaniami? Sú vyznamenania udelené a sú prepožičané.

Vyznamenania udelené sa stávajú majetkom vyznamenaného. Vyznamenania prepožičané možno odobrať, po smrti vyznamenaného treba vrátiť, sú majetkom štátu. Ale, čo ak štát už nejestvuje, vznikne niekoľko nových štátov s následníckymi právami a povinnosťami ako napríklad ČR a SR. Otázka:
1 – Ktorému štátu vrátiť vyznamenanie prepožičané v predchádzajúcom spoločnom štáte (ČSR-ešte nebola ani federácia), či dokonca ešte v časoch prvej ČSR, alebo prepožičané v JSFR (Juhoslávia)?
2 – Možno odobrať aj udelené, nie prepožičané, vyznamenanie? Z akého dôvodu?
Doplňuji:
„Medaile se vrací prezidentské kanceláři, v uvedeném případě následnického státu.“
ktorému keď prezidentské kancelárie a štáty sú dva?

Nejlepší odpověď
Drap

Moc zajímavá otázka. Ocko sice citovala zákon , ale na otázku neodpověděla.
Nikdy jsem na podobný problém nenarazil. Domnívám se, že pokud nebylo ošetřeno nějakým zvláštním předpisem, tak v takovémto případě neni zřejmě třeba vracet. I když platívá v takovýchto případech, že nový stát přebírá povinosti, tak si myslím, že v těchto případech vyznamenání vymáhat nebude. V takovýchto případech se stává požadovaným artiklem na burzách sběratelů

Další odpovědi
anonym

Postup při udělování vyznamenání je dán zákonem. Další podrobnosti řeší stanovy, které jsou přílohou k zákonu

Zákon o státních vyznamenáních ČR
Ze dne 9. července 1994
157/1994 Sb.

Medaile se vrací prezidentské kanceláři, v uvedeném případě následnického státu. Jak je to s možností odebrání vyznamenání je uvedeno opět v zákonu:

(1) Insignie vyznamenání je oprávněn nosit pouze vyznamenaný.

(2) Po úmrtí nositele řádu – občana České republiky – se číslovaná insignie řádu vrací Kanceláři prezidenta republiky. Po úmrtí osoby vyznamenané medailí nebo po úmrtí nositele řádu, který není občanem České republiky, zůstávají insignie vyznamenání a listiny o udělení vyznamenání pozůstalým. Není-li pozůstalých, vracejí se Kanceláři prezidenta republiky.

(3) Vyznamenaný, kterému byl pravomocným rozhodnutím soudu uložen trest ztráty čestných titulů a vyznamenání, je povinen vrátit propůjčené nebo udělené vyznamenání Kanceláři prezidenta republiky.

Doplňuji:
Pro drapa: odpověď je tam na obě otázky. To chce také číst a ne dohadovat se odpovědi, nebo se něčeho domnívat.

anonym

led, díky drapově poznámce Ti musím dopsat Tebou požadované údaje sem. Následnictví řešil zákon 541/1992 Sb., který se týkal rozdělení České a slovenské federativní republiky na dva samostatné státy. V §6, odstavci 3 tohoto zákona je uvedeno, že Kancelář prezidenta ČSFR se k datu rozdělení státu rovněž dělí na Kancelář prezidenta ČR a na Kancelář prezidenta SR. S tímto rozdělením souvisí i rozdělení činností vykonávanými jednotlivými kancelářemi. Pokud tedy vznikl nějaký potřebný úkon již v rámci nové Slovenské republiky bylo na Kanceláři prezidenta SR, aby tuto záležitost vyřešila.

led

Ďakujem Vám za doplnenie, budem tlmočiť ďalej

led

Prečo som položila túto otázku…
už nás opúšťajú väčšie počty bývalých vojnových vojakov a budovateľov krajších zajtrajškov ktorí v boli v povojnovom období vyznávaní či už „Benešovej republike“ alebo „republike s vedúcou úlohou KSČ“. Pozostalí teraz musia riešiť aj tento problém.

led

Vrátiť prepožičané vyznamenania treba po smrti ich nositeľa. Nemožno ich dediť ani predať… i keď som tento typ videla aj na burze, či na trhu.

anonym

led, a na jake trznici jste ty medaile videla ? na Vietnamske ??
:)) -iv-

led

Aj tam, pokiaľ máte na mysli nemenované trhovisko Praha Holešovice ale aj na burzách (nie špecializovaných)

anonym

:o

annas

Zajímavá otázka. Hledám. Samozřejmě vyznamenání se má vrátit Kanceláři prezidenta republiky. Zatím jsem nenašla, které, když vyznamenání udělil prezident nexistujícího Československa.

annas

Není to tak jednoduché.

Ale ve Sb. není zmínka o nástupnických státech – četla jsem několikrát a okopírovala.

Našla jsem jen toto. Ale zřejmě to není tak jednoduché…

1. Po úmrtí nositele řádu – občana České republiky – se číslovaná insignie řádu vrací Kanceláři prezidenta republiky. Po úmrtí osoby vyznamenané medailí nebo po úmrtí nositele řádu, který není občanem České republiky, zůstávají insignie vyznamenání a listiny o udělení vyznamenání pozůstalým. Není-li pozůstalých, vracejí se Kanceláři prezidenta republiky.

Vyznamenaný, kterému byl pravomocným rozhodnutím soudu uložen trest ztráty čestných titulů a vyznamenání, je povinen vrátit propůjčené nebo udělené vyznamenání Kanceláři prezidenta republiky.
Insignie vyznamenání je oprávněn nosit pouze vyznamenaný.

2. Vracení řádových insignií upravují stanovy příslušného řádu
Kdo zneužije nebo neoprávněně nosí vyznamenání nebo kdo neoprávněně zhotoví napodobeninu vyznamenání nebo ji nosí, dopouští se spřestupku, za který mu může být uložena pokuta do výše 20 000 Kč. [§ 2 odst. 1 zákona ČNR č. 200/1990 Sb., o přestupcích, ve znění zákona ČNR č. 337/1992 Sb., zákona ČNR č. 344/192 Sb., zákona ČNR č. 359/1992 Sb. a zákona č. 67/1993 Sb.]

Např.
Ztráta čestných titulů a vyznamenání (1) Soud může uložit trest ztráty čestných titulů a vyznamenání, odsuzuje-li pachatele za úmyslný trestný čin spáchaný ze zvlášť zavrženíhodné pohnutky k nepodmíněnému trestu odnětí svobody nejméně na dvě léta. (2) Ztráta čestných titulů a vyznamenání záleží v tom, že odsouzený ztrácí vyznamenání, čestná uznání, vědecké a umělecké hodnosti a jiné čestné tituly udělené podle vnitrostátních právních předpisů, jakož i právo nosit cizozemská vyznamenání a užívat cizozemských čestných titulů.“ – takový trest je však samozřejmě následkem jiného jednání, nikoliv příčinou námi uvedenou a to neoprávněným užitím řádu, titulu apod.).

ZÁKON
ze dne 9. července 1994
o státních vyznamenáních České republiky

Protože nejsem právník, i když mám určitýá názor, neuvádím.

Vlastně Češi i Slováci jsou vlastně cizinci v jiné republice, takže možná proto medaile nevarcejí a prodávají je ..