Human

Ako je možné, že sa dá komunikovať zo Zeme s astronautmi napr. na Mesiaci, keď je tak ďaleko?

Doplňuji:
Diky, a tá ich komunikácia sa dala aj odpočúvať na Zemi nejakými scannermi alebo to bolo šifrované?

Nejlepší odpověď
www

Poněvadž rádiové vlny se šíří rychlostí světla a je jich celé spektrum.
Jistě, záleží na propustnosti atmosféry pro tato spektra. Proto jsou ve vesmíru stacionární převaděče, které dokáží přímé spojení usnadnit. Tím mám na mysli vyloučit vše nežádoucí a spojení ovlivňující.
Doplňuji:
Výkon vysílačů je věc důležitá, nikoliv však jediná podstatná.
Dnes jsou tak úzce směrové antény a zařízení, že dokáží s minimem výkonu (nasměrovaného do velmi úzkého paprsku) dosáhnout velmi daleko.
Radioamatérská zkušenost, technika

Další odpovědi
cochee

Omezením je pouze výkon soustavy vysílač-přijímač (takže to půjde i na podstatně větší vzdálenost než ze Země na Měsíc) a trošku znepříjemněním je zpoždění, protože radiové vlny mají rychlost světla a tak od odvysílání do přijetí uběhne v případě Měsíce cca 2 sekundy, nemýlím-li se. Třeba povely na Mars ze Země pro ta robotická vozítka už jdou podstatně déle, v současnosti tuším asi 5 minut, ale vzdálenost Marsu od Země kolísá mezi 56–400 mil. km, takže to může být i podstatně méně, i více.
Doplňuji:
Awe: dík za upřesnění 🙂

Awe

cochee: mám tušák že 7 sec :)

www

Dříve to ještě nějak šlo , dnes už ne.