led

Ako chápete Obama: „Svět musí žít podle pravidel Ameriky“?

vzhľadom na to, že niektorí opovrhujú inými českými médiami než tými svojimi, tak spájam odkazy nielen z „bulváru“ (parlamentní listy) " http://prvniz­pravy.parlamen­tnilisty.cz/zpra­vy/politika/o­bama-svet-musi-zit-podle-pravidel-ameriky/
ale aj nebulvárny The Washington Post „Instead, America should write the rules. America should call the shots. Other countries should play by the rules that America and our partners set, and not the other way around.“ Túto vetu použil ako reakciu na Čínu minulotýždňovom zasadaní Trans-pacifického partnerstva v Austrálii
https://www.washin­gtonpost.com/o­pinions/presi­dent-obama-the-tpp-would-let-america-not-china-lead-the-way-on-global-trade/2016/05/0­2/680540e4-0fd0-11e6-93ae-50921721165d_­story.html?hpid=h­p_no-name_opinion-card-c%3Ahomepage%2Fsto­ry

Nejlepší odpověď
fcoop

Obama není dobrý prezident. Tečka.

Vyrvat jednu větu z kontextu a použít ji jako klacek,tomu se říkává demagogie.Tečka.

Patrně si naši čtenáři všimli, že při rituálním setkání s lidem se Putin relativně málo věnoval zahraniční politice. Což je překvapující, protože celý politický život v televizi se točí právě kolem globální politiky a nekonečných vítězství z kolen se zvedajícího Ruska. Nicméně na večer bylo připraveno překvapení. Jsem přesvědčen, že tento hulvátský přelet nad americkým torpédoborcem byl zrežírován synchronně s “Přímou linií”. Není náhoda, že všichni komentátoři na televizních obrazovkách večer mluvili jen o něm, přičemž s vlasteneckým zápalem ve stylu “nandali jsme to těm amíkům, američtí námořnici pobíhali v děsu po palubě”. Ale vystřízlivění se dostavilo velmi rychle. Jako první se z americké strany vyjádřili vojáci, kteří se už dávno, co se týče vztahů s Putinem, pohybují na hraně vzpoury proti Obamovi a Kerrymu.

Doslova hodinu po události se velitel vojsk NATO generál Breedlove přímo zeptal: “To nám vyhlašujete Třetí světovou válku?” A po několika hodinách byl Kerry nucen vystoupit s oficiálním prohlášením, ve kterém jednoznačně podtrhl, že Američané měli plné právo ruské letadlo sestřelit. V překladu z diplomatického na obecný jazyk to znamená: “Příště ho určitě sestřelíme.“

http://tapoli­tika.cz/ze-sveta/ruska-mozaika/piontkov­skij-putin-se-boji-vojenskeho-prevratu/

Zdánlivě to spolu nesouvisí.
Ale zdání,jak víme,klame.

Další odpovědi
ratava

Pro Wall Street Journal řekl obdobnou větu:„Pokud nebudeme určovat pravidla my, bude v tomto regionu určovat pravidla Čína“. Tak nějak asi ve stejném smyslu, jen zní „přijatelněji“ (ne až tak diktátorsky :o)). Alespoň v ohledu na všechny ty TTIP/ TTP dohody. Každý obchodník chce mít ve svém kšeftě hlavní slovo, urvat si co nejvíc, na konkurenci se nehledí…

Bylo by asi trochu zvláštní, kdyby ve svém projevu napsal něco ve smyslu: „My, Amerika, se podřídíme diktátu Číny“. Kdyby takový článek vyšel v čínském tisku, psal-li by ho čínský prezident, zněl by nejspíš ve stejném duchu:„Je to Čína, kdo by měl diktovat pravidla globální ekonomiky. Čínští zaměstnanci a podnikatelé budou hrát prim“…

Ono by to v podstatě znělo divně od jakéhokoliv prezidenta. Nedokážu si představit, že by v novinách otiskli Zemanovo prohlášení ohledně mezinárodního obchodu ve smyslu: „Vážení občané, naším cílem je obchodovat s těmi a těmi a aby mohlo být učiněno dohodě, zcela přistoupíme na podmínky druhé strany, pro nás sice zcela nevýhodných, ale… to nevadí…“

Myslím, že evropské noviny taky občas přijdou s článkem „Nedovolme Americe, aby… Musí to být Evropa, kdo…“. Možná se obyčejní američané nad takovými texty taky pozastavují… Ono to „tajemno“ okolo těchto dohod tomu i nahrává… mnohdy to nejspíš znásobí i „dokonalý“ překlad…

(ale mohu se mýlit, je to jen názor… samotná věta vytržená z celého kontextu zní opravdu hrozně- pak už to je síla novin, jak si s čím pohrají a kterému zpracování uvěříme…)

http://www.li­terarky.cz/po­litika/svet/20354-obamova-smlouva-ttp-ped-klinickou-smrti

orwell

No, on už toho řekl víc a normální nestranný soudný člověk si to nemůže vysvětlovat jinak, než jako nepokryté vyhrožování celému světu.

zjentek

Chápu to tak, že nebýt určitého typu lidí, který si, napříč etnikem, na planetě vytvořil svůj národ (dnešní USA), ostatní primitivní národy by se v historii už dávno vyvraždili.

A vůbec, vládnout světu by měl ten, kdo se umí přesněji trefit do šutru, kterej sem může padat z vesmíru a ne ten, kdo se umí modlit, aby se to nestalo. I když…

M. Dědek

Představa pana prezidenta Obamy, že jsou to Spojené státy, které by měly stanovit „pravidla hry" v globální ekonomice, je jako pěst na oko demokratickým principům rozhodování. Je nejvyšší čas nastolit globální demokratickou správu světa. Viz např. : http://miloslav7­.blogspot.cz/2015/01/­otevreny-dopis-vsem-lidem-na-planete.html

fcoop

Jedna z nejhorších věcí,co se mi může stát je to,že potkám druhého,co to se mnou myslí dobře,věří tomu,co říká a vykonává dobro,které se mi ale vůbec nelíbí.
Za takovými ideologickými dobrotrusy zůstávají mrtví.
To vám minulé století nestačilo?

Svět se změnil.......­.......vážně ano a k lepšímu určitě ne.

„Je nejvyšší čas nastolit globální demokratickou správu světa.“
A jak byste to p. Dědek chtěl tak provést?
Tyhle strašlivé kecy přece důvěrně znám...........kdo to tehdy tak plamenně promlouval?

Napovím:„Přes spáleniště,přes krvavé řeky,pluk za plukem jde neochvějně dá...........­.........“

Vy vůbec nechápete,co vlastně Obama říkal........že je to tak?

led

Prognóza… „OTEVŘENÝ DOPIS VŠEM LIDEM NA PLANETĚ“, z vášho odkazu
aj „TEORIE VŠEVÝVOJE“ viď odkaz http://miloslav7­.blogspot.sk/2014/
sú podnetom pre diskusiu, ale vzhľadom na veľkú rôznorodosť myslenia a názorov by žiadala pomerne veľkú plochu, ktorá na tejto stránke aj po odstránení nespisovných výrazov a pojmov, by bola neunosná.
Vo svojom článku tvrdíte:
„Uvažovat o tom, jaká by mohla být naše současnost, kdyby se v minulosti něco stalo jinak než se skutečně stalo, například: Jak by vypadala naše současnost, kdyby se nenarodil Adolf Hitler a Vladimír Iljič Lenin, nemá praktický význam.
Co se stalo, nelze odestát.
Naproti tomu uvažovat o tom, jaká by mohla být naše budoucnost, kdyby se v naší současnosti něco zásadního změnilo, například: Jak by mohla vypadat budoucnost naší civilizace, kdyby se podařilo vytvořit globální organizaci správy světa, má praktický význam. Budoucnost je možné na základě poznání chyb v minulosti plánovitě připravovat.“
všimnite si
"uvažovat o tom, jaká by mohla být naše budoucnost, kdyby se v naší současnosti něco zásadního změnilo, například: Jak by mohla vypadat budoucnost naší civilizace, kdyby se podařilo vytvořit globální organizaci správy světa, má praktický význam. " http://miloslav7­.blogspot.sk/2013/12/­prognoza-budoucnosti-lidstva.html#gplus­comments

  • tento príklad je práve to, čo propaguje aj prezident Obama svojimi výrokmi. =USA ako globální organizace správy světa=

led

V politickom dialogu nie je zvykom hádzať priamo do šutru, pretože sa môže odraziť naspäť.

led

Ratava, smutné je, že táto veta (v rôznych podobách) zaznela z úst amerických predstaviteľov už viackrát.

ratava

Smutné je, že tato věta (nebo ji podobná) nezní z úst ostatních představitelů. Nebo- stane-li se tak, není ji přisuzována stejná váha.

Nevím, na kolik je obrázek B. O. novinářskou prací a na kolik skutečností. Ale ať tak či tak, myslím, že bychom jim tu americkou hrdost mohli i závidět:„My, Amerika!“. My se povětšinou neumíme ztotožnit s Evropou, mnozí se stydí i za to,že jsou Češi…

Proč by americký prezident nemohl říkat takovou větu? V uších ostatních států má asi moc,že víc dělat ani nemusí… není smutná ta věta, smutný je přístup ostatních k ní… ta realita přeci není taková, že veškeré státy nutně přistoupí na podmínky diktované Amerikou.V otázce těchto globálních smluv jednají s am.představitely ti, co mají podobně „ostré lokty“ a nenechají si vnutit kde co. Nebo je snad v zájmu kteréhokoliv státu sebou nechat vymetat všechny šušny? Ta věta má (by měla) vést k (obchodnímu) dialogu, ne ke strachu…

led

mala by viesť k dialogu, to súhlasím, ale… vrcholný predstaviteľ ktoréhokoľvek štátu by si mal dávať pozor, čo a ako hovorí.