led

Ako chápať pápežové slová v dnešnom prejave?

Pápež spomenul napríklad technologický pokrok, ktorý bez zreteľa na morálne hodnoty a Boha predstavuje hrozbu pre budúcnosť ľudstva.

Materiálne veci podľa neho vystupujú do popredia a stierajú rozdiely medzi dobrom a zlom, čo spôsobuje, že ľudstvu hrozí „temnota“.

Doplňuji:
Ja sa považujem za normálneho človeka, ak myslíte bez vierovyznania. Ale i tak mi to nedáva právo urážať veriacich ľudí./pripomienka k diskusii/

Treba si uvedomiť, že pápež, ako predstaviteľ jednej z najsilnejších cirkiev na svete, nehovorí len pre veriacich, ale i ostatních, tj.všetkých ľudí na Zemi. Slovo – línia kresťanskej cirkvi je okrem iného aj dôležitou zložkou v živote snáď všetkých štátnych zriadení na svete.
Nik nemá právo ju ´zhadzovať a ponižovať´…

Nejlepší odpověď
Andělé

S papežovy slovy plně souhlasím a není na tom nic úsměvného.
Lidstvo bohužel podlehlo materialismu,který vstoupil do popředí nad morálními hodnotami. Je velmi smutné,že si to někteří ani neuvědomují a necítí.
Vždyt morální úpadek je vidět všude kolem. Čím dál tím více lidí propadá penězům,honí se za nimi,lpí na majetku a v tom shonu si ani neuvědomují,kolik času ztrácejí,jak se od sebe vzdalují a kam se řítí.
Technolog.pokrok nejde zastavit,usnadnuje nám sice život,ale rovněž se od sebe vzdalujeme.Např.na netu se sice můžeme kdykoliv s kýmkoliv sblížit,ale opak je pravdou.Toto zdánlivé sbližování nás naopak od sebe opět vzdaluje.Krade nám čas,který nám byl dán a lidé se osobně méně stýkají. Za chvíli budeme všichni tak líní,že spolu už budeme komunikovat jen technicky,nikoliv fyzicky.
Upadá morálka,láska a pokora.Místo toho vládne závist a zloba. Rozdíly mezi dobrem a zlem si uvědomuje stále méně lidí.
Duševní hodnoty zastínily materiální,proto nám hrozí „temnota“.

Další odpovědi
annas

Vždy jsem tvrdila, že kdyby ti, kteří nevěří, dodržovali sedm příkázání, bylo by dobře. Jenže . Je pravda, že peníze a hmotné statky potřebuje člověk k životu, kdo má nedostatek, dovede i pro malou částku ublížit. Nechci připomínat historii – proč byly různé půsty či omezování? Nikoliv z nadbytku … Došlo k úpadku morálky, zlo je možné sledovat nejen ve skutečném světě, ale i jako závist, nenávist, snahu ubližít, psychickou šikanu, vydírání bohužel i ve světě virtuálním. Tento svět je obrazem světa skutečného.
Proč chybí morální hodnoty ve vztahu k ohroženým či starým lidem? Nezištná pomoc atd. I
Každý člověk by měl mít určitou normu, hranici, kterou by nepřekročil . … Kde se stala chyba – ve výchově.? Mnozí o morálce kážou, ale sami tak nejednají … Každý si může příklady doplnit …
Podle papeže jistě temnotu způsobuje ito, že se většina lidí odvrátila od boha, ale brala bych temnotu i v oblasti vzdělávání, ve snaze nedovědět se co nejvíc atd.

johana 56

Pokrok zastavit nelze,je to prostě tak.
Jediným měřítkem hodnot člověka jsou stále více peníze a majetek.
I „Desatero přikázání“ lze vlastně používat v běžném životě (nemusí platit pouze pro věřící) prakticky obsahuje základy slušného chování k rodičům,ostatním lidem a jejich majetku.Ale doba je jiná-krádeží,podvo­dů,neúcty apod. přibývá.
Doplňuji:
Tak to vnímám já.

anonym

Mozna, ze nam ta temnota hrozi opravdova. Ze ve vesmiru uz leta tolik " nesmyslu " , ze to jednou " prdne " a budeme bez elektriny cely svet .. ale to spise strasim.
Jinak k vire : urazet nabozenske citeni jakekoliv – nasich, nebo jinych kultur je nefer.

  • iv-

Drap

Právě to materiálno a honba za penězi. Bohužel, žijeme v době kdy se vše přepočítává na peníze. Dnes se i dost často určuje hodnota lidí podle konta.
Zřejmě jsme si nevybrali nejvhodnější dobu pro život.

Syd

Jak to chápat? Chápala bych to jako že musíme být k starým lidem ohleduplní a mít pochopení pro to, že nejen že jim Němec pořád schovává věci, ale také že občas povídají věci, které jsou takto úsměvné.
Doplňuji:
A temnoty přicházející s technologickým pokrokem není třeba se bát, stačí si rozsvítit žárovku. Nebo si snad vážně někdo myslí, že v době středověké inkvizice byly lidské duše o něco osvícenější a ctnostnější než dneska? Prdlajs, právě naopak.

Syd

Absolutně nechápu, proč bych nemohla kázat nevíru – tedy víru v to, že víra v Boha je pouze projevem nedostatečné inteligence (hlavně mě chytněte za slov a uražte se ještě víc – ne, myslím co se týče této konkrétní problematiky (Bůh x nebůh), uvědomuji si, že třeba takový Darwin, ač si to odporuje s jeho teorií o původu druhů, byl také věřící – beru to tak jako že prostě každý má nějaký nedostatek), když na druhé straně papež a jemu podobní malomyslní kážou víru. Ne, respektovat něčí víru nemohu, ač bych chtěla sebevíc. Ono se to vylučuje s mojí povahou – byl to taky jeden z důvodů, proč jsem začala odpovídat na dotazy tady na těchto stránkách. Irituje mě, když je někdo nevědomý a ještě k nevědomosti nabádá ostatní, a proto mam nutkání uvést věci na pravou míru, tedy šířit mezi lidem pravdu a osvícení. A jelikož je pravda taková, že Bůh neexistuje, nemohu onu pravdu snížit na pouhé „Dle mého názoru…“ či „Já v Boha nevěřím, ale respektuji, že ty ano, a nemám právo tě přesvědčovat o mém názoru.“, jelikož to není žádný subjektivní názor, který může mít každý jiný, ale jedna jediná pravda a ta neexistuje v různých variantách.

Andělé

Syd,nikdo Vás tu o víře nepřesvědčuje a stejně tak Vy nepřesvědčujte,že něco nad námi neexistuje.Je mi zcela jedno,zda věříte,či nevěříte.Tj.Vaše věc.Ale nenechám se tu urážet,že jsem neinteligentní. Snižovat se k urážkám jako Vy nehodlám.Zklamala jsem se ve Vás.

led

AD Syd,
palček od mňa máte nie pre súhlas s vašim názorom, ale za vyjadrenie myslenia mladých ľudí

Andělé

Jsem také člověk,který respektuje jak věřící,tak nevěřící. A smát se věřícím,je skutečně hodně nefér.

  • iv-,krásně jste to napsala,děkuji.:-)

Led a Drap,vy máte rovněž srdíčko na pravém místě,děkuji.:-)

johana 56

Ani já nepatřím k těm,kdo posuzují ostatní podle víry.Ctím svobodnou volbu každého jedince.Pokud by peníze nebyly měřítkem,nemuseli by někteří rodiče pořádat sbírky na své nemocné děti,atd.Massmédia většinou zveličují v honbě za senzacemi.K pře­padávání a okrádání na ulicích za bílého dne dochází všude. Smutné je,že oběťmi bývají často lidé starší,nebo postižení a takových případů stále přibývá.

Syd

Ad johana 56:
souhlasím s vámi v tom, že není důvod zavrhovat desatero, jelikož vychází z obecných mravních hodnot (za to máte palec). Absolutně ale nemohu souhlasit s tím, že peníze a majetek jsou stále důležitější a že přibývá nemravností. Kdy peníze nebyly měřítkem postavení ve společnosti? Naopak, dnes nemáme žádné kasty ani třídy, všichni si jsme rovni, nikdy nebylo míň těch, kteří si jsou „přece jenom rovnější“, než dnes. Že přibývá kriminálních činů, to je pouze klam, protože máme massmédia, díky kterým se denně dovídáme, jak támhle na Východě se podřezali, na Západě postříleli, Pepa z Horní Dolní schoval manželku do gauče a Franta z Rakous znásilňoval dceru. Dřív se takový věci taky děly, některý i mnohem víc, to jen dnes se o tom mluví. A to je dobře, že se o tom mluví. Neni o nic horší zločin páchat, než o něm mlčet.

led

Ad Syd,
pápežové slová sa mi nezdajú úsmevné. Určujú líniu kresťanskej cirkvi

Syd

Že jsou pro pánbíčkáře jeho slova směrodatná mi může bejt vzhledem ke ztenčujícímu se počtu oveček celkem fuk. Naopak – jestli jsou dnes věřící i mezi mladýma lidma, některým se kázání nematerialismu nebude líbit, a třeba i prozří a upustí od církve. Tím líp pro nás – bez urážky – normální lidi.

annas

Syd, něco jiného je papež, je to jen člověk, který se vyjadřuje k tomu, v co sám věří. Tvrdíla jsem vždycky, ž s žádnou ideologií nemám problémy (ať jde o náboženství či kdysi marxismus apod.), ale spíš s jejími vykladači. Každá dobrá myšlenka se dá prezentovat jako špatná, nebo naopak.
Na čem je třeba často založeno uzdravení? Na víře. Proč se modlitba považuje za určitý druh terapie? Dovede člověka odoutat o běžných starostí. Nemusíte věřit v boha, ale třeba v něco jiného… Přece naše myšlenky, naše vědomí, dokonce podvědomí nás vejdou k tomu, abychom věřili v dobro, slušnost apod. Domníváte se, že sedmero přikázání by někomu ublížilo (nemyslím první 3, která jsou určená pro věřící)? Třeba znalost bible patří ke vzdělanosti. Proč třeba básníci, dokonce i socialističtí, se odvolávali na biblické citáty? Věřili v boha? Vlastnosti jako pokora, slušnost, čestnost dělají člověka lepším. Víra, pokud nesklouzne člověk ve fanatismus, ho dělá rvoněž lepším. Nikoho nepřesvědčuji, každý by se měl řídit tím, co považuje za správné, ale také přijímat jiný názor.

Syd

Sice trochu motáte jablka s hruškami, ale jsem ráda, že ač jsme si nerozuměly či snad stále nerozumíme, tak se na něčem shodneme. Ona je totiž víra a víra. Nikdy jsem netvrdila, že by člověk neměl věřit ve zmíněné dobro, čestnost a slušnost. Já taky věřím. Věřím v člověka. Věřím v to, že člověk může být dobrý a morálně uvědomělý z vlastní morálky a z vlastního uvědomění, tedy že si nepotřebuje myslet, že nad ním sedí nějaký dědeček na obláčku, a nepotřebuje žádný cukr (nebe) a bič (peklo) jako nějaký pes, malé dítě nebo jiné vývojově nižší druhy.

Andělé

Annas,moc hezky jste to napsala.Přesně tak to cítím také. Já věřím jinak,po svém,má víra mi pomáhá jít dál,ale nejsem fanatik,nikomu nic nevnucuji,jen svůj názor vyslovím a tak by to mělo být. Respektuji každého,kdo věří v cokoliv či nevěří vůbec. Mrzí mě,že někteří to nerespektují a navíc se tomu smějí.
Děkuji.:-)

annas

Syd, dala jsem bod nedopatřenímk položila myš a už to bylo. .
Bod nemohu zrušit, i když s vašimi slovy nesouhlasím. Zastávám nízor, ať věři člověk v koho či v co, je to jeho věc, ale neměl by sklouznout k fanatismu a ovlivňovat druhé.

Andělé

Annas,plně s Vámi souhlasím,děkuji.:-)

Drap

Pro mne je normální ten kdo ctí i víru druhých. Nejsem věřící, ale nikdy bych si nedovolil odsuzovat něčí víru. Ať už je ta víra v cokoli.

Andělé

Drap,hezky jste to napsal,děkuji.:-)