maruš

Akciová knížka.

Dá se někde na internetu sehnat jmenný seznam akcionářu určitého podniku?Dostala jsem akciové knížky, ale n
evím,jestli akcie nebyly už prodány nebo znehodnoceny.

Nejlepší odpověď
dudu

Přiznávám, že pojem akciové knížky neznám. Máte-li na mysli bývalé kuponové knížky, tak si je schovejte na památku, protože s nimi problém nevyřešíte. Dále je zavádějící slovo „dostala“., akcie můžete nabýt buď koupí, převodem nebo dědictvím a chcete-li s nimi disponovat, musíte je mít na svém účtě. Změny majitele akcií vyřizují střediska RM-systému, kde na požádání a za poplatek vyhotoví i výpis z Vašeho účtu. Jakmile zjistíte, které akcie vlastníte, lze si ověřit jestli se s nimi veřejně obchoduje, nebo máte možnost dotázat se emitenta má-li zájem a za kolik svůj cenných papír odkoupit.

Ještě doplňuji, že jsou akcie listinné a zaknihované a ty listinné jsou buď na jméno nebo na doručitele. Nebylo by možná od věci zajít se poradit na příslušné pracoviště např. do Komerční banky.