led

Ak moja služobná cesta opakovane vedie ponad krízovú oblasť (napríklad Sýriu) mám právo odmietnúť túto cestu?

Môže mi dať zamestnávateľ k takejto ceste príkaz? Ak vzhľadom na oficiálne nedoporučenie Ministerstva zahraničných vecí odmietnem vykonať, môže ma zamestnávateľ za toto odmietnutie pracovného príkazu postihnúť?

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

V odborné literatuře se uvádí také příklady zaměstnanců, které chtěl vyslat zaměstnavatel na pracovní cestu do oblastí, v nichž hrozí nebezpečí válečných konfliktů či přírodních katastrof, a zaměstnanci s tímto vysláním nesouhlasili, ačkoli měli uzavřenu se zaměstnavatelem dohodu o vysílání na pracovní cesty.

V takovém případě se zaměstnanec, který na takovou pracovní cestu nastoupit nechce, může poměrně úspěšně bránit, i když předem s takovým vysláním vyslovil souhlas např. v pracovní smlouvě. Je možné, aby zaměstnanec vyslání na takovou pracovní cestu odmítl s odůvodněním, že podle § 106 odst. 1 zákoníku práce má zaměstnanec právo na zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a podle § 106 odst. 2 zákoníku práce má zaměstnanec právo odmítnout výkon práce, o němž má důvodně za to, že bezprostředně a závažným způsobem ohrožuje jeho život nebo zdraví, přičemž takovéto odmítnutí není možné kvalifikovat jako nesplnění povinnosti zaměstnance a důvod k jeho postihu, např. rozvázáním pracovního poměru. Vždy ale bude záležet na posouzení konkrétní pracovní cesty a oblasti, kam má být zaměstnanec vyslán.

Další odpovědi
Kepler

No, to si myslím, že je to dost sporné. Asi by ta míra nebezpečí nebyla vyhodnocená natolik vysoko, aby se cesta dala odmítnout. Statisticky je cesta autem kamkoliv mnohem nebezpečnější. Civilní letadla se přece jenom nesestřelují tak často. To že to ministerstvo nedoporučuje má jen poradní charakter.

Mc Merkurion

… no, jestli ta služební cesta neni vojenská mise, tak asi těžko …

Gestas

Co máte proti Sýrii? Je tam krásně.

led

Mc Merkurion, pre vojakov na misii platia iné predpisy. Pýtam sa na civilistov, pracovníkov na služobných cestách. Toto bola otázka, ktorú som si vypočula pri jednom rozhovore o súčasnej situácii v Sírii a Iraku, lietadlo malo dokonca v Iraku pristáť

Mc Merkurion

… proto platí ta druhá část odpovědi: „… tak asi těžko …“ >>> třeba to byli novináři, ale podle mne prostě nikoho nedonutíš tam jet – mimochodem, i účastníci misí jsou vybíráni z dobrovolníků …

led

Toto neboli dobrovoľníci (nechcem konkretizovať kvôli ich právnej ochrane), teda, ak za dobrovoľníkov nepovažujeme pracovníkov dobrovoľne pracujúcich vo firme.

led

Gestas, Sýria je krásna, pokiaľ tam nerinčia zbrane