Human

Ak by rýchlosť vetru prekročila rýchlosť zvuku, vznikol by aerodynamický tres­k?

Odpovědi
arygnoc

nie.

aerodynamický tresk vzniká pri pohybe telesa – prekonávaní hranice rýchlosti zvuku VOČI prostrediu (rozdiel rýchlostí telesa a prostredia [vzduchu]).

nakoľko vietor nie je pevné teleso – netvorí pevné rozhranie medzi sebou (ako pohybujúcou sa masou) a okolím, aerodynamický tresk nevzniká, a to ani na v atmosfére telies, kde sa vietor pohybuje skutočne veľkou rýchlosťou (plynné planéty, venuša, mars, …).
dôležitý je i tlak prostredia (plynu, vzduchu) – pri nižšom tlaku je rýchlosť zvuku nižšia.

zaujímavosť:

nie je pravda, že vo vesmíre (medziplanetárnom či medzihviezdnom priestore) sa zvuk nešíri.
zvuky tam existujú, ale majú tak nízke frekvencie a intenzitu, že nie sú počuteľné, je to dané práve nízkou hustotou prostredia (ani vo vesmíre nie je dokonalé vákuum).

Protiva

To by každopádně vznikl. Třesk by vznikl o jakoukoliv stojící překážku.