Gami.Pet

Ahojte, trochu se ztrácím v pojmech. OSVČ x Fyzická osoba

Když už jsem konečně začala chápat fyzickou a právnickou osobu, tak jsem narazila na pojem OSVČ (osoba samostatně výdělečně činná). Jaký je rozdíl mezi fyzickou osobou a OSVČ?

Měla jsem za to, že fyzická osoba je hlavně živnostník – individuální podnikatel. Kdežto právnická osoba je skupina osob – obchodní společnosti, družstvo..

Nejlepší odpověď
setapouch

OSVČ je vždy fyzická osoba (FO). Ale ne každá FO musí být OSVČ.
Jiný (nesprávný) výraz pro OSVČ je „Fyzická osoba – podnikatel“. Ale fyzická osoba je každý člověk.
Doplňuji:
mosoj: OSVČ nemůže být PO, nebo se pletu?

Další odpovědi
zzzzz

Fyzická osoba je jakýkoliv člověk, třeba i pětileté dítě.

OSVČ je fyzická osoba (to znamená že to není právnická osoba), která podniká na nějaký živnostenský list. OSVČ-osoba samostatně výdělečně činná, nemá šéfa, pracuje sáma na sebe, na svou vlastní odpovědnost. (Teď chápeš, že to pětileté dítě, být OSVČ nemůže.)

Právnická osoba, to jsou ty akciovky a družstva atd. Právnická osoba je i obec, kraj a dokonce i stát. Právnická osoba může mít také živnost na určitou věc, ale není z ní nikdy OSVČ, to může být jen ta fyzický osoba. 🙂

Co to studuješ?

mosoj

OSVČ je osoba která podniká, dělá sama na sebe , nikdo ji nezaměstnává.

OSVČ může podnikat jako fyzická osoba nebo jako právnická osoba.

anonym

setapouch, OSVČ mohou založit PO

setapouch

Ano, stejně jako FO se může stát OSVČ. Ale PO nemůže být OSVČ.